بسم الله
بارانبسم الله وصلواتاللهمهدیمهدی2

توجه توجه

والدین گرامی :به دلیل آلودگی زیاد هوا وتعطیلات مکرر لطفا موارد اموزشی  با گل پسرها تمرین شود .قبلا از همکاری شما صمیمانه سپاسگذارم.

افزایش دقت وتمرکز در کودکان

13 توصیه ذهنی برای افزایش قدرت تمرکز و بالا بردن دقت در کودکان

کودکان به طور طبیعی کنجکاو و با انرژی هستند و دلیل اصلی آنها با مسائل مربوط به تمرکز، این است که آنها متفاوت هستند. زمانی که وظیفه ای که برعهده آنها قرار می گیرد، سرگرم کننده نباشد، به سرعت خسته می شوند و به سرعت توجه خود را به چیز جالب تری جلب می کنند، بر خلاف ما بزرگسالان که چه بخواهیم چه نخواهیم باید آن وظایف را انجام دهیم!

بالا بردن تمرکز در کودکان

روش هایی اصولی و صحیحی که برای بالا بردن تمرکز در کودکان موثر هستند مواردی را شامل می شوند که در 13 شماره به آنها خواهیم پرداخت.

افزایش تمرکز کودک

چگونه تمرکز کودکانمان را بالا ببریم و توجه آنها را جلب کنیم؟ 

برای بالا بردن تمرکز در کودکان باید از روش های صحیح استفاده کنید

1. بازی های تمرکزی و تمرین هایی را برای بالا بردن تمرکز و توجه در کودکان انجام دهید.

بازی ها می توانند به طور موثر برای ساخت تمرکز استفاده شوند. از آنجا که کودکان با بازی بیشتر می آموزند، همیشه ایده خوبی است که سعی کنید فعالیت های خود را کمی سرگرم کننده تر کنید. ابزارهای کوچک، تبلت ها و رایانه ها را دور نگه دارید و اجازه دهید کودکان بازی های معمولی با اسباب بازی های معمولیشان را انجام دهند، فعالیت هایی که توجه و تمرکز را افزایش می دهند و تمرینات تمرکز انجام می دهند.

مطالعات نشان داده اند که ابزارها در واقع میزان توجه و قدرت حافظه کودکان را کاهش می دهند،پس آنها باید به اندازه کافی مورد استفاده قرار گیرند یا کلا ممنوع باشند.

روش افزایش تمرکز کودکان

بالا بردن تمرکز در کودکان با بازی های تاثیرگذار

بازی های فکری برای بالا بردن تمرکز در کودکان

شما می توانید توانایی کودکتان را برای تمرکز و توجه با بازی های تمرکزی که نیاز به تفکر، برنامه ریزی و استفاده از حافظه دارد، آموزش دهید و تقویت کنید.

پازل جدول کلمات متقاطع، پازل اره ای و بازی های کارت مانند باعث بهبود حافظه و در واقع بهبود توجه به کلمات، اعداد و تصاویر می شود، در حالی که پازل تصویری - پیدا کردن قطعه مناسب از میان قطعات اشتباه- پیدا کردن اشیا - باعث تقویت پیوند میان توجه و تمرکز می شود.

بازی افزایش تمرکز

بالا بردن تمرکز در کودکان با بازی پازل

ترتیب گذاری برای بالا بردن تمرکز در کودکان

پیوند بین ترتیب گذاری های زیر و قرار دادن اشیا به ترتیب حروف الفبا، فعالیت های عالی برای بچه هایی است که مشکلات تمرکز دارند. 

بالا بردن تمرکز در کودکان با صندلی بازی

این بازی شامل چالش فرزندان برای نشستن روی صندلی بدون حرکت است و یا برای دیدن اینکه تا چه حد می تواند آن را انجام دهد.

افزایش تمرکز در کودکان

بالا بردن تمرکز در کودکان با صندلی بازی

مجسمه بازی برای بالا بردن تمرکز در کودکان

یکی دیگر از بازی های بهبود دهنده توجه "مجسمه بازی" است! از طریق بازی کردن مکرر، مغز کودک به کار گرفته می شود و به چالش کشیده می شود و تقویت ارتباط ذهن و بدن و تمرکز را بهبود می بخشد. 

2. برای بالا بردن تمرکز در کودکان یک محیط بدون حواس پرتی را آماده کنید:

بعضی از کودکان به خوبی در محیطی آرام بخش و ساکت پاسخ می دهند، اما ممکن است بچه های دیگری در محیطی زندگی کنند که دارای فشارهای شدید و شلوغی است.

فهمیدن اینکه کودک شما چه محیطی را ترجیح می دهد که مطالعه انجام شود، اولین گام برای افزایش میزان تمرکز در اوست.

محیط کودک

تاثیر محیط در بالا بردن تمرکز در کودکان 

محیط مناسب برای بالا بردن تمرکز در کودکان

ابزارات موسیقی نرم و نورپردازی ملایم به تنظیم خلق و خو برای مطالعه کودک کمک می کند. "مانوا ( مادر یک کودک 4 ساله) عادت داشت تا همیشه بسیار بیش از حد محیط ساکت باشد، اما بعد از اینکه من یک مخزن ماهی در اتاق او قرار دادم، متوجه شدم که او کاملا کمی آرام شده. فکر می کنن تماشای این ماهی ها و به آرامی شنا کردنشان در اطرافشان تاثیر شگفت انگیزی بر روی او داشته است!"

ابزارهای بالا بردن تمرکز در کودکان

به طور ایده آل، تمام ابزارها از جمله تلویزیون، آیپدها، تلفن های همراه و غیره باید خاموش یا در جاهای مختلف نگهداری شوند تا از حواس پرتی کودکان اجتناب شود. اگر شما نیاز به استفاده از کامپیوتر برای مطالعه دارید، مطمئن شوید که فقط برای مطالعه می خواهید و نه چیز دیگری.

ابزار افزایش تمرکز

بالا بردن تمرکز در کودکان با ابزارهای ضروری

مواد در دسترس برای بالا بردن تمرکز در کودکان

همه چیزهایی که مورد نیاز است را در دسترس نگه دارید، به طوری که کودک نیازی به گرفتن چیزی نداشته باشد. تمام کتاب های تمرینی، مداد رنگی، کتاب های درسی، مداد و حتی آب می تواند بر روی میز و یا نزدیک او نگهداری شود.

این کار همچنین کمک می کند تا بتوانید میزان کار باقی مانده کودکتان را ببینید و کمک می کند تا شما مدیریت زمان خود را بهتر انجام دهید. همه این ها به بچه ها کمک می کنند تمرکزشان را افزایش دهند و توجه بیشتری به خود جلب کنند!

افزایش توجه کودک

بالا بردن تمرکز در کودکان با فراهم کردن محیطی بدون نقص

3. بالا بردن تمرکز در کودکان با غذاهای سبز و سالم:

خوردن غذای سالم به طور مستقیم ارتباط به این دارد که چگونه یک کودک متمرکز می شود. غذای سالم به طور مستقیم ارتباط خوبی با این دارد که یک کودک چقدر خوب توجه می کندو غذاهای مختلفی وجود دارند که توجه و تمرکز او را بالا می برند.

خوردن هله هوله و یا غذای پر قند، باعث می شود که کودک دچار کندی شود، در حالی که غذای حاوی پروتئین مانند بادام، تخم مرغ و گوشت، آگاهی و تمرکز کودک زا افزایش می دهد!

غذای کودک

تاثیر فوق العاده سبزیجات در بالا بردن تمرکز در کودکان 

کافئین برای بالا بردن تمرکز در کودکان

روند اخیر در امریکا نشان می دهد که مصرف قهوه و نوشیدنی های انرژی کافئین در کدکان افزایش یافته. این کار به آنها دوز ناسالمی از شکر می دهد که می تواند منجر به "انرژی اضطراری" شود. 

تاثیر غذاهای سبز در بالا بردن تمرکز در کودکان

یک مطالعه جالب در دانشگاه اولستر انگلستان، نشان می دهد که خوردن نان و لوبیای پخته شده برای صبحانه باعث افزایش درک شناختی می شود. کارشناسان می گویند که خوردن سبزی ها و میوه ها به بدن آنتی اکسیدان تزریق می کند که به نوبه خود باعث تقویت قدرت مغز می شود.

تغذیه مناسب کودک

بالا بردن تمرکز در کودکان با استفاده از مواد مغذی

راه های افزایش و بالا بردن تمرکز و توجه در کودکان

4. ترمیم یک روال برای پیگیری:

آنیتا، مادر رائول 4 ساله هرکاری را برای برنامه ریزی کرده است. " رائول ساعت 3:30 بعد از ظهر از مدرسه به خانه برمی گردد و یک میان وعده می خورد. در ساعت 4 بعد از ظهر من او را بیرون می برم تا با بچه های محله بازی کند".

"او ساعت 5 بعد از ظهر، به خانه برمی گردد، دستهایش را می شورد و میان وعده می خورد و تا ساعت 5.30 به محل مطالعه اش می رود. او درس می خواند یا تکالیفش را تا ساعت 7:30 انجام می دهد و بعد از آن شام می خورد و تا 8.30 می خوابد."

در حالی که ما نیازی به داشتن آنیتا نداریم، اما مهم است که یک برنامه برای فرزندتان داشته باشید حتی اگر آن را انعطاف پذیر تر کنید.

این نه تنها به مدیریت زمان کمک می کند، بلکه همچنین به یادگیری برنامه ریزی فرزندانتان نیز کمک می کند.

و این به نوبه خود کمک می کند تا تمرکز کودکان در مطالعاتشان افزایش یابد!

برای مثال، رائول می داند که پس از بازی، باید درس بخواند و به طور خودکار پس از بازی انجامش می دهد.

انجام تکالیف

راه افزایش تمرکز کودکان و اینکه چگونه کودکم را عادت بدهم که تکالیفش را انجام دهد؟

5. تقویت چرت زدن و استراحت در بالا بردن تمرکز در کودکان:

چرت زدن و استراحت کافی مغز را تازه می کند و تمرکز را تقویت می کند. بیشتر کودکان پس از استراحت خوب می توانند بهترین تمرکز را داشته باشند.

یک چرت قوی بیست دقیقه بعد از مدرسه است، یا در بعد از ظهر که باید ترفندهایی را برای افزایش تمرکز انجام داد. 

تمام وقت حمام، درد گرسنگی و غیره باید قبل از زمان مطالعه شروع شود، زیرا در تمرکز دخالت می کنند.

استراحت کودکان

بالا بردن تمرکز در کودکان با دادن زمان استراحت به آنها

روش های بینظیر برای بالا بردن تمرکز در کودکان

6. وظایف بزرگتر را به وظایف کوچکتر تقسیم کنید:

مطالعه یک فصل کامل ،برای یک کودک بسیار مشکل است. این کار همیشه کمک می کند، صفحات را به پاراگراف تبدیل کنید تا کودک احساس تکلیف کمتری برای تکمیل کردن داشته باشد و این باعث می شود تا او همچنان ادامه دهد.

این نه فقط برای درس خواندن، بلکه برای کارهای خانگی نیز درست است.

نیتا، مادر کودک 8 ساله می گوید، " من به آنیتا غر می زدم که کابینت هایی که چند هفته بود تمیز نشده بودند را تمیر کند، اما او اصلا اینکار را نکرد."

" سپس من شروع به تقسیم کارها کردم، مثلا می گفتم 'امروز شما باید کل قفسه ها ی پایین را پاک کنید' و به اندازه کافی مطمئن شوید، تا زمانی که شب به خانه برگردم، این کار انجام شده باشد!

وظایف کودکان

بالا بردن تمرکز در کودکان با کوچک کردن کارها

7. بالا بردن تمرکز در کودکان و درک روش های یادگیری فرزندانتان (بصری، شنوایی، جنبشی):

همه بچه ها طبق روش های مختلف، یاد می گیرند. بعضی از کودکان هنگامی که چیزی را می بینند، به راحتی اطلاعاتش را پردازش می کنند، بعضی ها وقتی آن را می شنوند و بعضی وقت ها از دانش عملی برخوردار هستند و می توانند آن را لمس کنند.

مهم است بدانیم که کدام دسته فرزند شما را تحت تاثیر قرار می دهد، عمدتا به این دلیل که این روش ها به آنها کمک می کند تا اطلاعات را بهتر درک کنند و یادگیریشان طولانی مدت خواهد بود.

تصویری

کودکان که اطلاعات بصری را درک می کنند، بهتر می ببینند. در این مورد، کودک قادر به تمرکز بهتر خواهد بود اگر او بتواند اطلاعات را بخواند و همچنین بتواند بنویسد.

کمک به افزایش تمرکز

بالا بردن تمرکز در کودکان از طریق ادراک او

تهیه فلش کارت برای بالا بردن تمرکز در کودکان

اگر فرزند شما در حال یادگیری املا یا حتی مفاهیم است، نوشتن آنها روی کارت های کوچک و بارها نشان دادنش کمک خواهد کرد که او درک و یادگیری این مفاهیم را بسیار سریع تر انجام دهد.

در برخی کودکان نقاشی به درک بهتر مواد در آنها بیشتر کمک می کند.

نقاشی در بالا بردن تمرکز در کودکان

از فرزند خود بخواهید که آنجه در حال مطالعه اش هست را بکشد، و این کار کمک به او تجسم بهتر مواد در لو نی شود. یکی دیگر از فوایدش این است که این کار همچنین کمک می کند تا مهارت های حرکتی او توسعه یابد.

نقاشی در کودکان

بالا بردن تمرکز در کودکان با به کارگیری ادراک 

بالا بردن تمرکز در کودکان با فعالیت های مفید

تکرار برای بالا بردن تمرکز در کودکان

اغلب ما کودکانمان را در هنگام مطالعه می بینیم و فکر می کنیم که آنها حواسشان پرت شده، اما واقعا اتفاقی که می افتد این است که آنها جمله ها را تکرار می کنند و این کار به آنها کمک می کند که آنچه را که خوانده اند را به خاطر بسپارند و از این پس به یاد آوردن آن در مرحله بعد برایشان ساده تر می شود.

شنوایی

کودکانی که در هنگام شنیدن اطلاعات، بهتر می آموزند طبیعت شنوایی دارند.

شنوایی کودک

بالا بردن تمرکز در کودکان از طریق حس شنوایی

خواندن با صدای بلند

بچه هایی که شنوایی هستند، با خواندن مطالب با صدای بلند یا گوش دادن به خواندن دیگران، بهتر یاد می گیرند.

در این راستا، ممکن است کتاب های صوتی مفید تر از کتاب های کاغذی باشند. 

موسیقی

گوش دادن به موسیقی نیز ممکن است به این کودکان کمک کند تا تمرکز در مطالعات برایشان افزایش یابد.

موسیقی برای کودک

بالا بردن تمرکز در کودکان با موزیک

نکات مهم و دانستنی در بالا بردن تمرکز در کودکان

کیناستتیک

کودکان مبتلا به کیناستتیک باید بتوانند مطالب را لمس و احساس کنند تا بتوانتد آنها را درک و پردازش کنند.

برای این کودکان، یادگیری توسط برنامه های کاربردی عملی ممکن است مفید تر از خواندن با صدای بلند یا نوشتن باشد. 

8. فرزندتان را برای کار بعدی آماده کنید:

هنگامی که فرزند شما مشغول است، به او بگویید که چه کاری باید انجام دهد، چند دقیقه اجازه دهید تا کارش را متوقف کند و فعالیت جدید را شروع کند.

این کار کمک می کند، به ویژه هنگامی که یک کودک مشغول انجام کاری است که دوستش دارد و از انجام آن لذت می برد، از این جهت که او باید کارش را متوقف کند و کار دیگری را شروع کند.

راه بالا بردن تمرکز

بالا بردن تمرکز در کودکان و یادآوری کارهایش

بایدها و نبایدهای بالا بردن تمرکز در کودکان 

9. تعیین اهداف کوتاه مدت برای تمرکز بیشتر:

یک زمان محدود برای انجام یک هدف قرار دهید. اگر او در حال مطالعه است، می توانید بگویید که تعداد مشخصی از صفحات در عرض بیست دقیقه باید تمام شود.

به یاد داشته باشید که متوسط زمان برای افراد بالغ که به طور کامل تمرکز داشته باشند حدود 42 دقیقه است و بنابراین محدوده تمرکز یک کودک بسیار کمتر خواهد بود.

بنابراین، عاقلانه است که محدودیت زمانی کوتاهی مثل 15 تا 20 دقیقه را در نظر بگیرید.

چیز دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که در حالی که بعضی از کودکان در زمان اهداف خود رشد می کنند، ممکن است بعضی کودکان تحت فشار قرار گیرند و احساس اضطراب داشته باشند، که خود این تمرکز را از دست می دهد.

رفتار با فرزند

بالا بردن تمرکز در کودکان با روش های تاثیرگذار

راهکارهای فوق العاده برای بالا بردن تمرکز در کودکان

10. سیستم پاداش بگذارید:

پاداش ها لزوما نباید چیزهایی مانند شکلات یا اسباب بازی باشند.

آنها همچنین می توانند مانند ستایش یا حتی بیشتر مطالعه کردن باشند!

آنوشکا، مادر 7 ساله مانسی می گوید، "دخترم دوست دارد مسئله ریاضی حل کند، به عنوان جایزه برای خواندن هندی که از آن متنفر است، اجازه می دهم یک صفحه حل کند."

این قطعا به ساخت تمرکز کمک می کند، درست است؟ !

تشویق کودکان

بالا بردن تمرکز در کودکان با تشویق کردنشان

بالا بردن تمرکز در کودکان با روش های ساده و تاثیرگذار

11. اجازه زمان هایی را برای حواس پرتی بدهید:

اجازه دادن برای زمان های حواس پرتی (مثل زنگ تفریح) به طور طبیعی زمانی پر انرژی و فراوان می شود. زمانی که در محدودیت زمانی برای انجام کاری هستند، به آنها وقتی بدهید تا انرژی خود را خالی کنند، و این کار ممکن است در حقیقت به آنها کمک کند تا بهتر به کار بعدی برسند!

اگر فرزند شما در طول این مدت چیزی کاملا متفاوت انجام دهد، به او کمک خواهد کرد.

برای مثال، شانتا، مادربزرگ شریف 8 ساله می گوید:"هنگامی که من املای نوه ام را تدریس می کنم، 10 تا کلمه را می گویم، سپس او اجازه دارد که یک یا دو دقیقه در خانه بدود یا اسکیت بازی کند و من متوجه شدم که این کار به او کمک می کند تا به املای 10 کلمه بعدی بهتر تمرکز کند."

او فهمیده که ترکیب فعالیت بدنی با فعالیت ذهنی بسیار موثر است.

دادن وقت برای خالی کردن انرژی ممکن است به فرزندان کمک کند تا به کار بعدی خود برسند!

حواس پرتی کوچک

دادن زمان بازی و استراحت برای بالا بردن تمرکز در کودکان 

چگونه در بالا بردن تمرکز کودکان کمک کنیم؟

12. استفاده از انرژی به طور موثر:

وظایف را با توجه به زمان و انرژی کم کودک خود برنامه ریزی کنید. بعضی از کودکان انرژی بالایی در صبح دارند، در حالی که بعضی در شبها انرژی بالایی دارند.

درس خواندن و یا انجام فعالیت ها در این زمان ها کمک خواهد کرد که فرزندتان به سمت کار بر روی درس خود تمرکز کند.

همیشه در طول زمان انرژی بالا فرزندتان، او را در فعالیت های سخت تر وارد کنید.

همان طور که سطح انرژی پایین می آید، همیشه می توانید فعالیت های سبک تر مورد نظر بگیرید.

این به افزایش قدرت تمرکزش کمک می کند!

کنترل انرژی کودک

بالا بردن تمرکز در کودکان با کنترل انرژی آنها

13. سعی کنید نفس عمیق بکشید و تصویر سازی کنید:

از روش های آرامش بخش ساده برای افزایش تمرکز در بچه ها استفاده کنید. ترکیبی از تکنیک های آرامش بخش ساده مانند تنفس عمیق با تصاویر بصری مثبت به مغز کمک می کند تا مهارت های جدید را بهبود بخشد یا یاد بگیرند.

به عنوان مثال، شما می توانید از یک کودک بخواهید که چشم هایش را ببندد و تصور کند که او در کلاس توجه می کند.

در تخیلش چه چیزی می تواند ببیند؟

چه چیزی می تواند بشنود؟ چه چیزی او را منحرف می کند؟

شما می توانید بیشتر از او بخواهید تصور کند که چگونه او از این حواس پرتی ها مراقبت می کند.

هنگامی که او قادر شود که به وضوح تصویر را ببیند، خواهید دید که رفتار او در مدرسه نیز تغییر می کند!

چگونگی افزایش تمرکز کودک

دانستنی هایی از چگونگی بالا بردن تمرکز و توجه در کودکان

نتیجه بالا بردن تمرکز در کودکان:

مانند هر مهارتی، تمرکز می تواند به صورت خودکار بهبود یافته و ساخته شود.این 13 نکته برای افزایش قدرت تمرکز آنهاست ، اینها نه تنها به بهبود تمرکز کمک می کنند، بلکه باعث تقویت روابط شما با فرزندتان نیز می شوند.

که برای بالا بردن تمرکز در کودکان موثر هستند

شیوه تربیتی کودکان

روش های تربیتی برای کودکان

4 شیوه تربیت برای کودکان :

1- محبت کم، محدودیت کم کودک

2- محبت کم، محدودیت زیاد کودک

3- محبت زیاد، محدودیت کم کودک

4- محبت زیاد، محدودیت زیاد کودک

نحوه برخورد با کودکان

نحوه برخورد والدین با کودکان ارتباط مستقیمی با تربیت آنان دارد . برخورد های تربیتی والدین شامل میزان عشق و محبت و محدودیت هایی برای فرزندانشان است به طوری که مجبت والدین به فرزندان موجب ایجاد احساس آرامش کودکان و برقراری ارتباط بهتر کودک با والد می شود،هم چنین والدین با محدودیت هایی که برای فرزندان خود قایل می شوند می توانند عکس العمل غیر متعادل وتندی در مقابل رفتار کودک خود نشان ندهند و در مقابل او سلطه جویانه ظاهر شوند .

واکنش تند والدین در مقابل کودکان سبب می شود والدین کودکان خود را تنبیه بدنی کنند و هیچ پیشبرد تربیتی برای کودکان ندارد اما واکنش متعادل باعث می شود تا والدین به نتیجه دلخواه خود در تربیت کودک برسند.

والدین باید با بهره گیری از این 4 روش و الگوهای متفاوت تربیتی ، یک شیوه متعادل تربیتی را بکار گیرند وعشق خود را نثار کودکان کرده و با تعیین محدودیت ها، آن ها را در مسیر درست قراردهند.

والدینی که از شیوه تربیتی محبت زیاد در مقابل کودکان استفاده می کنند،باید صحبت بیشتری با فرزندان خود داشته باشند ووقت بیشتری را صرف آن ها کنند .

محبت به کودک و وقت گذراندن با آن ها

 روش های تربیتی صحیح فرزندان در خانواده

والدینی که از روش قرار دادن محدودیت های زیاد برای تربیت کودکان استفاده می کنند باید قبول کنند که روش صحیحی را به کار نمی برند و مانند زمان های قدیم دیکتاتورانه با کودکان رفتار می کنند. هدف از تربیت کودکان، باید آموزش احترام گذاشتن متقابل به آن ها و آماده کردن آن ها برای پیروی از قوانین اجتماعی است و فرقی نمی کند که کدام شیوه تربیتی را بکار می برید.

شما باید شیوه تربیتی را انتخاب کنید که با آن ارتباط بهتری برقرار کرده اید . برخی از والدین شیوه ای را بر می گزینند که والدینشان برای تربیت آنان داشته است زیرا می پندارند که این شیوه بر روی آنان تاثیر گذار بوده اما برخی از والدین با شیوه تربیتی که والدینشان برای آنان داشته به هیچ وجه موافق نیستند.

محبت و محدودیت زیاد بهتر از محبت و محدودیت کم عمل می کند زیرا میزان محبت و محدودیت کم سبب ایجاد شخصیت پایین در کودکان می شود.برخی از والدین به دلیل اینکه کودکانشان برداشت منفی از گفته ها و کارهایشان نداشته باشند ترجیح می دهندهیچ کاری به کار فرزندش نداشته باشند که چنین تصوری کاملا سطحی و به علت ساده کردن وظایف است و هیچ تاثیری درتربیت فرزند ندارد.

هیچ گاه زور و اجبار غیرضروری را به فرزندان خود تحمیل نکنید وبیش از اندازه آن ها را خسته نکنید تا مجبور شوند دست به مخالفت های شدید بزنند و بهتر است به جای متوسل شدن به زور با محبت فراوان با کودکتان برخورد کنید.

عشق و محبت خود را تا جایی که توان دارید نصیب کودکان کنید ودر صورت لزوم حد و مرزهای مشخصی برای آن ها تعیین کنید. از شیوه پرخاشگرانه و سلطه جویانه فقط در زمانی استفاده کنید که جان فرزندانتان در خطر بود .

تربیت کودکان با روشی درست و محبت آمیز

زمانی با کودکان متعادل رفتار کنید که کودکان ملزم به انجام کاری هستند مانند رسیدن زمان خواب کودکان . واکنش غیرفعال ( یعنی واکنش نشان ندادن در مقابل کارهای کودک ) کاربرد دارد که کودک نوشیدنی را از دهان خود بیرون می ریزد در چنین مواقعی طوری وانمود کنید که کودک تصور کند شما فکر می کنید کار او کاملا تصادفی بوده است.

در این مواقع دا دزدن سر کودک و یا تنبیه او اشتباه است زیرا کودک با انجام این واکنش ها کار خود را تکرار می کند. بر اساس موقعیت های مختلف شما ملزم به تغییر روش های تربیتی خود هستید و لازم است درموقعیت های مختلف، متعادل، منفعل و سلطه جو رفتار کنید .

در آخر به این نکته توجه کنید که کودکان امروز متفاوت تر از کودکان قدیم هستند و دوست ندارند پند و اندرز بشنوند پس لازم است با آنان با شیوه درستی رفتار کرد.

شیوه درست رفتار با کودک

نکاتی برای تربیت کودک

اگر از شیوه های تربیتی متفاوت برای کودکان استفاده می کنید ، رعایت این نکات برای تربیت کودکان بسیار مهم است:

احترام به شخصیت کودک

احترام به شخصیت کودک سبب می شودآن ها این احترام را ببینند و در مقابل به شما احترام بگذارند پس بهتر است همان گونه که دوست دارید با شما رفتار شود با کودکتان رفتار کنید.

در استفاده از روش های تربیتی صبور باشید

اگر از یک شیوه نتیجه نگرفتید مایوس نشوید و آن را ادامه دهید وهرگز قواعدتان را زیر پا نگذارید.

شیوه تربیتی متناسب با کودک خود را بیابید

قبل از تنبیه منظورخود را به کودکان بفهمانید زیرا گاهی اوقات والدین منظور خود را به درستی بیان نمی کنند و یا ازکودکشان توقع فراوان دارند.

به دنبال ریشه بعضی رفتارها در کودکانتان باشید

علت رفتار نا شایست کودکتان را بشناسیدزیرا برخی کودکان اگر از واقعه یا حادثه ای متاثر شوند ، در واکنش به آن دست به رفتارهای نادرست و غیرقابل توجیه می زنند.

1