38
403742

بادکنک

برای فرزندانتان ،


بیشتر از هر اسباب‌بازی دیگری ، بادکنک بخرید

 

 

 - به او یاد میدهد که باید بزرگ باشد اما سبک ،تا بتواند بالاتر برود .

- به او یاد میدهد که چیزهای دوست داشتنی می‌توانند در یک لحظه ، حتی بدون هیچ دلیلی و بدون هیچ مقصری از بین بروند ، پس نباید زیاد به آنها وابسته بشود .
و مهمتر از همه :
- به او یاد میدهد که وقتی چیزی را دوست دارد نباید آنقدر به او نزدیک شود و به او فشار بیاورد که راه نفس کشیدنش را ببندد ،چون ممکن است برای همیشه او را از دست بدهد …

بادکنک بازی

بادکنک بازی برای کودکان، جذاب و لذتبخش است. بادکنک ها به علت سبک بودن که در هوا معلق می مانند، حرکت آرام آنها جذبه و زیبایی خاصی دارد. این بازی مورد علاقه تمامی کودکان ملل مختلف می باشد. کودکان از بادکنک بازی مفاهیم زیادی را یاد می گیرند، از جمله:

* پر شدن بادکنک ها را از هوا مشاهده، لمس و احساس خواهند کرد.

* جریان خارج شدن هوا از بادکنک ها را خواهند دانست.

* صدای وارد شدن جریان هوا به داخل بادکنک ها را خواهند شنید.

* آویزان بودن نسبی بادکنک ها را در فضای اتاق خواهند دید.

* جابه جا شدن بادکنک ها را به وسیله جریان هوا می بینند.

* صدای انبساط سریع حاصل از ترکیدن بادکنک ها را خواهند شنید.

* با رنگ های مختلف آشنا می شوند.

بادکنک بازی و ترکاندن آن جنبه تشخیصی و درمانی دارد که در بازی درمانی از آن استفاده می شود.

«دیویدم لویی» در طول سی سال فعالیت کلینیکی خود، یکسری روش های بازی را که تصور می کرد در درمان کودکان مؤثر است ایجاد نمود.

آنچه او انجام داد طرح ریزی مجموعه ای از موقعیت های ویژه است که محرک جهت بازی آزادانه می باشد. یکی از این بازی ها، ترکیدن بادکنک بود که برای استفاده در «درمان از طریق رهاسازی» ترتیب داد.

هدف اولیه آن فعال کردن اظهار وجود در کودکان خودمدار از طریق رهاسازی پرخاشگری و خصومت سرکوب شده است.

درمانگر مقدار زیادی بادکنک های رنگی در اندازه ها و شکل های گوناگون تهیه می کند و می گوید: حالا می خواهیم با بادکنک ها بازی کنیم. درمانگر ابتدا خودش یک بادکنک را برمی دارد و باد می کند و انتهای آن را گره زده و با احتیاط آن را می ترکاند. درمانگر باید توجه کند اولین بادکنکی را که می ترکاند، صدای زیادی نداشته باشد، چون اگر صدای آن زیاد و ناگهانی باشد، ممکن است کودک برای رفتن به طرف بادکنک ها رغبتی نشان ندهد.

اگر درمانگر صبر و حوصله به خرج دهد، کودک به طرف بادکنک ها خواهد رفت.

درمانگر کودک را تشویق می کند هر طور مایل است بادکنک ها را بترکاند. شیوه ترکاندن می تواند با فشار، پریدن روی آن، استفاده از ناخن، چکش، میخ، تیراندازی با تفنگ و ... باشد.

نحوه عملکرد کودک در ترکاندن بادکنک ها و حالات او به هنگام ترکاندن و پس از آن می تواند راهنمای خوبی از اوضاع و احوال درونی کودک باشد.

از طریق ترکاندن بادکنک ها کودک از قید تنش ها و کشمکش های روحی و روانی رها شده و احساس آرامش و سبکی در او ایجاد می گردد.

رعایت نکات ایمنی

* به هنگام بادکنک بازی باید مواظب بود کودکان به یکدیگر برخورد نکنند.

* باید به آنان یادآوری کرد اگر بادکنک را با دهان باد می کنند به یکباره نگذارند بادِ آن خالی شود، چون ممکن است با فشار هوا بادکنک به طرف گلوی کودک برود و موجب خفگی او شود.

* وقتی بادکنک ترکید، بهتر است همان هنگام داخل سطل آشغال ریخته شود و از دسترس کودک دور باشد، چون ممکن است قسمت های سالم آن را با مکیدن، مقداری باد کرده و دوباره ترکاند، که به هنگام مک زدن ممکن است در گلوی کودک گیر کند و او را خفه نماید.

 

بازی های مختلف با بادکنک

در یک سالن بزرگ، یا فضای داخل حیاط مدرسه، بچه ها را دور هم جمع می کنیم. می گوییم به صورت دایره ای با فاصله مناسب بایستند و به هر یک، یک بادکنک می دهیم و به آنها می گوییم:

أ) بادکنک را با ضربه کف دست در هوا نگه دارید؛

ب) بادکنک را با نوک انگشتان در هوا نگه دارید؛

پ) بادکنک را با ضربه زدن با سر در هوا نگه دارید؛

ت) بادکنک را با ضربه زدن با پا در هوا نگه دارید؛

ث) بادکنک را به هوا پرتاب کنید، سپس به دور خود بچرخید و آن را بگیرید؛

ج) بادکنک را به هوا پرتاب کنید و پنج بار دست بزنید و سپس بگیرید؛

ح) بادکنک را به هوا پرتاب کنید و با پشت دست خود به آن ضربه بزنید و در هوا نگه دارید.

* کودک بادکنک ها را باد می کند، معلم روی هر یک از بادکنک ها نواری می چسباند، سپس هر یک از کودکان را به رنگ و نام بادکنکش صدا می کند، تا بادکنک را روی دیوار یا تخته سیاه بچسباند: علی بادکنک قرمزت را روی دیوار بچسبان. حسین پس از بادکنک قرمز، بادکنک زرد خودت را بچسبان، به همین صورت ادامه می دهد تا مجموعه بادکنک ها یک شکل جالب را تشکیل دهند.

خطوط درهم

مادر گرامی مانند نقاشی زیر در کاربرگ های دیگر از فرزند خود بخواهید شکل های مخفی را پیدا کند  و جهت تمرین بیشتر میتوانید در دفتر نقاشی او خطوط در هم ترسیم کنید وفرزندتان  از میان خطوط شکل های مخفی پیدا کند وآن را رنگ بزند.هدف از انجام این تمرین افزایش دقت و تمرکز وهمچنین خلاقیت می باشد.

 

مفهوم عدد 3

مادر عزیز علاوه برجداسازی بسته های سه تایی میتوانید بازی های موجود در تصویر زیر را جهت تثبیت مفهوم شمارش اعدا اجرا کنید. 

کاربرگ مفهوم دور ونزدیک

هوش کلامی


سخنوری

سپاس گزارم

حافظه

راه های تقویت حافظه کودکان

سالهای اولیه ی زندگی انسان نقش بسیار حیاتی دارد بخصوص سال های اولیه ی شروع یادگیری. در این دوره کودکان یاد می گیرند که از حافظه ی خود به نحو مؤثرتری استفاده کنند و مطالب را در حافظه ی بلندمدتشان ذخیره نمایند. بسیاری از مطالبی که در دوران کودکی یاد می گیریم در تمام طول عمر برایمان باقی می مانند مثل خواندن، نوشتن، ریاضیات پایه مثل جمع تفریق، ضرب و جدول ضرب محاسبه ی محیط و مساحت اشکال و غیره. بیشتر این مطالب تا آخر عمر کاربرد دارند و همیشه به یادمان می مانند. پس تقویت حافظه ی کودکان بسیار مهم است.

انواع جنبه های تقویت حافظه کودکان 

تقویت حافظه ی کودکان جنبه های مختلفی دارد. کودک از لحاظ تغذیه و محیط خانه و مدرسه باید تحت نظر باشد. تغذیه مناسب به خصوص در ساعات اولیه ی صبح و محیط مناسب و آرام و امن در خانه و مدرسه نقش حیاتی در رشد و یادگیری کودک دارد. از آنجا که حافظه وقتی به کار گرفته شود تقویت می شود پس باید حافظه را به کار گرفت و مطالب آموزشی را به خوبی تمرین شود تا هم یادگرفته و هم حافظه تقویت شود.

صبحانه ی کامل نیز نقش بسیار حیاتی در تقویت حافظه ی کودکان دارد. بهتر است والدین محترم در وعده ی صبحانه از شیر، عسل، گردو، کره، مربا نان کامل و غیره برای فرزندانشان استفاده نمایند.

برای میان وعده و خوراکی در مدرسه از لقمه های نان و پنیر و گردو, حلوا ارده و نان و میوه و مغزها می توانند در کیف فرزندشان قرار بدهند و تا حد امکان او را از خوراکی های صنعتی و آماده منع کنند. اگر غذاهای خانگی شکلی جذاب داشته باشد حتما کودکان از آن استفاده می کنند. مادران ژاپنی وعده ی غذای کودکان خود در مدرسه را به شکل حیوان ها و اشیا مختلف در می آورند و تزییناتی که برای غذای کودکشان به کار می برند همه را شگفت زده می کند. بهتر است ما هم خلاقانه تر عمل کنیم و کودکمان را سر ذوق بیاوریم و آنها را شگفت زده نماییم.

به هنگام  تکالیف نیز کودکمان را  فقط راهنمایی کنیم و مسئولیت انجام تکالیف را به دوش خودش بیاندازیم.

بهتر است والدین سعی کنند محیط خانه را امن و آرام نگه دارند و تا حد امکان عصبانیت ها و خشونت ها را حل کنند تا فرزندشان بتواند پله های رشد و ترقی را با آرامش طی کند.

انواع روش های تقویت حافظه کودکان 

برای تقویت حافظه روش های مختلفی وجود دارد و بهتر است معلمان و والدین از این روش ها به همراه بازی سود ببرند چرا که بچه ها و حتی بزرگ ترها مطالب را با بازی بهتر یاد می گیرند. هر یک از این روش ها را در ادامه نام می برم:

۱- حفظ کردن شعر, قرآن, کلمات مختلف.

۲- مطالب را می توان با علامت گذاری و ربط دادن آنها به یکدیگر به خاطر سپرد. می توان مجموع کلمات را در یک داستان گنجاند و یا آنها را در ذهن کنار هم تصویر سازی کرد. مثلا همه ی آنها را در یک قصر در ذهن جای دهند حتی در جای غیر معمول.

۳-  روش دیگر این است که از کودکتان بخواهید مطالبی که در مدرسه یاد می گیرد به شما هم بیاموزد. مثلا یاضیات و یا ورزشی مثل بسکتبال.آموختن مطالب جدید به دیگران سبب می شود به حافظه ی بلند مدت منتقل گردد. از این روش معلمان در مدرسه نیز می توانند سود ببرند و از بچه ها بخواهند مطالب جدید را به همکلاسی دیگر خود یاد بدهند.

۴- کارتهای بازی که دو عکس مشابه دارند و انواع دیگر کارتهای بازی نیز به تقویت حافظه ی کودکان کمک می کند.

۵- خواندن سریع از روی مطالب کتاب و علامت زدن نکات مهم و سپس جواب دادن به سؤالات نیز روش دیگری برای تقویت حافظه و به خاطرسپاری است. بهتر است کودکان مهارت تند خوانی را نیز بیاموزند زیرا به آنها در یادگیری سریع مطالب و تمرکز بسیار کمک می کند. در مدارس ژاپن تندخوانی به کودکان آموزش داده می شود.

۶- شبیه سازی کردن مطالب و کاردستی درست کردن و ملموس کردن مطالب آموزشی کمک بسیار مهمی در تقویت حافظه و به خاطر سپاری مطالب دارد.

پس شروع هر کاری و چگونه شروع کردن بسیار مهم است دوره ی پیش دبستان نیز شروع یادگیری های جدی است باید این دوره به خوبی آغاز شود و کودک بتواند حافظه ی قوی داشته باشد و مسیر یادگیری و پیشرفت را با علاقه و به خوبی طی کند.

نشانه م

مفهوم داخل و خارج

الگو

مادر عزیز الگوهای بالا را ابتدا به صورت تک رنگ و سپس دورنگ و به همین ترتیب رنگ ها زیاد شود هم چنین می توانید برای شروع الگوهای خطی ابتدا از خطوط عمودی (یک مرتبه از بالا به پایین ویک مرتبه از پایین به بالا )،سپس خطوط افقی ،خطوط کج وپس از ان خطوط پیچیده تر طراحی کنید.