65
54777576747170676869

بازی با چوب کبریت

کاردستی با چوب کبریت سبک جالب و زیبایی از کاردستی با کلاژ هست. آنقدر آسان که حتی کودکان کوچک هم از انجام آن لذت می‌برند. ایده‌ها را به کودک‌تان نشان دهید و از او بخواهید تا با خلاقیت و تخیلاتش طرح، شکل، منظره دلخواه خودش را با چوب کبریت درست کند. یک سبک کار هنری بی‌انتها هست که با تخیلات کلی طرح‌های زیبا با کودکان درست می‌کنید و در انتها آن‌را بر روی دیوار اتاقش بزنید.

معرفی کتاب

Image result for ‫کودکان کتاب شکل پنهان‬‎Image result for ‫کودکان کتاب شکل پنهان‬‎

Related imageسودوکوی کودکان (بنفش)(4تا 6سال)

 

عکس

در پستی با عنوان "روش هایی جهت آموزش رنگ ها و اشکال به کودکان"، روش هایی جهت آموزش اشکال هندسی و رنگ ها به کودکان با استفاده از عناصر موجود در زندگی روزمره آموزش داده شد. همچین مطلبی با عنوان  "کاربرگ هایی جهت آموزش شکل ها و رنگ ها به کودکان" منتشر شد که در آن کاربرگ هایی جهت تمرین شکل های هندسی و رنگ ها در اختیار شما قرار گرفت.

در این مطلب می خواهیم تخته میخی را به شما معرفی کنیم.تخته میخی همانطور که از نام آن پیداست از یک تخته چوبی و چندین میخ تشکیل شده است که البته می توان به جای تخته چوبی از مقوای ضخیم، یونولیت، صفحه ای که با خمیر بازی درست کرده اید و ... نیز استفاده کنید.

شما می توانید بر روی یک تخته، تعدادی میخ را به صورت منظم بکوبید که البته در این روش باید در نظر داشته باشید که میخ ها از سمت دیگر بیرون نزنند تا کودک هنگام بازی مشکلی پیدا نکند. یا می توانید سوراخ هایی را به صورت منظم در تخته چوبی ایجاد کنید و در آن نقاط پیچ و مهره هایی را قرار دهید.

برای بازی به کمی کش پول در رنگ های متفاوت یا نخ های کاموایی که در اندازه های مختلف دو سرشان گره زده شده است، نیاز دارید. حال کافیست این کش ها را به دور چند میخ بیندازید و با آن شل های مختلفی مثل مربع، مستطیل، دایره، لوزی و ... بسازید.

استفاده از کش و نخ های رنگی کمک می کند که بتوانید در حین آموزش شکل ها هندسی، رنگ ها را نیز با کودکان تمرین کنید. درست کردن بعضی از شکل ها مثل دایره یا بیضی با وجود میخ های ثابت کمی مشکل است اما از یونولیت یا مقوای ضخیم به عنوان تخته خود استفاده کرده باشید می توانید با جا به جایی و کم و زیاد کردن میخ های داخل یک کش آن شکل را تغییر دهید. مثلا با زیاد کردن میخ یک مربع را به دایره و با کم کردن و جا به جا کردنشان یک بیضی را به یک مستطیل تبدیل کنید.

همچنین می توانید پس از اینکه کودک به اندازه کافی مهارت یافت از او بخواهید با شکل های هندسی و کش و کامواهای رنگی برای شما یک نقاشی بکشد! فقط توجه داشته باشید که برای این کار نیاز است که تعداد میخ ها بیشتر و تخته شما بزرگتر باشد.

با توجه به این که در این بازی انگشتان کودک درگیر است، باعث تقویت عضلات طریف (fine motor skills) کودک می شود.

می توانید تخته میخی خود را به جای میخ با پیج و مهره درست کنید.

تمرین

توجه

پسر گلم برای روز شنبه یک عدد کاغذ کادو گلدار باخود بیاور تشکر

تبریک سال نو

 صمیمانه‌ترین تبریک‌ها را برای فرا رسیدن این عید و آغاز سال 1398 به شما ارزانی می‌داریم و از اینکه در سال گذشته همراه ما بوده اید سپاسگزاریم.
انشاالله سال نو برای همگی  سالی سراسر موفقیت ، شادی ، برکت ، سلامت و کامیابی باشد ، در لحظات تحویل سال نو ما را نیز در دعای خیر خود یاد کنید.

سودکو

شکل از زمینه

تقویت حافظه

بازی حافظه

یکی از سنتی ترین راه های تقویت حافظه کودک از طریق بازی های پیدا کردن همتا است که در این بازی ها کودک باید لنگه ای از یک جفت وسیله یا کارت را بگردد و پیدا کند. نیازی نیست که به دنبال پازل های گران قیمت باشید، زیرا انواع و اقسام بازی های حافظه چه در فرمت قابل پرینت و چه در فرمت الکترونیکی موجود است و بیشتر آنها برای کودکان جذابیت زیادی دارند. اگر فرزندتان به گوشی هوشمند یا تبلت دسترسی دارد، می توانید در فروشگاه های برنامه های الکترونیکی جستجو کنید و ببینید چه بازی ها و برنامه هایی برای دستگاه شما وجود دارد. 

بازی گمشده

سه یا چهار اسباب بازی کوچک را در یک ردیف بگذارید. برای مثال می توانید از عروسک های مینیاتوری، ماشین اسباب بازی و یک مداد را کنار هم بگذارید. به فرزندتان بگوئید که چشمانش را با دست بگیرد و سپس یکی از اسباب بازی ها را زیر کاسه یا لیوان پلاستیکی پنهان کنید. از او بخواهید چشمانش را باز کند و حدس بزند که کدام اسباب بازی پنهان است. اگر فرزندتان مطمئن نیست که کدام اسباب بازی پنهان است، برایش توضیحاتی اینچنین بدهید: «ما سه تا اسباب بازی داشتیم: مداد، ماشین و میمون. فکر می کنی کدومش زیر این لیوان قایم شده؟» وقتی حدس او درست بود، تشویقش کنید و به او فرصت بدهید تا این بار او بازی کند. برای توسعه مهارت های ادراکی فضایی کودک، اسباب بازی ها را هر بار جابجا کنید. اگر فرزند دیگری دارید که از او بزرگتر است، اسباب بازی کوچکی را زیر یکی از لیوان ها پنهان کنید و از او بخواهید که آن را جستجو کند و لیوان های را جابجا کنید. 

بازی الگوها و رنگ ها

ترکیبی از وسایلی را جمع کنید که الگو مشابهی داشته باشند، مثلاً بلوک های خانه سازی با رنگ های مختلف یا لیوان های پلاستیک رنگارنگ. سه یا چهار تا از این وسایل را به ترتیب رنگی قرمز، آبی، قرمز، آبی بگذارید. بگذارید فرزندتان چند دقیقه به این ترتیب رنگی نگاه کند و سپس وسایل را جابجا کنید. سپس از او بخواهید که دوباره این ترتیب رنگی را بچیند. اگر این کار را درست انجام داد، تشویقش کنید. هدف از این فعالیت آن است که یک ترتیب و الگوی ساده به کودک آموخته شود. در ابتدا فقط از دو رنگ استفاده کنید تا به تدریج مهارت های بازشناسی الگو در کودک بهبود یابد و سپس سه یا چهار رنگ مختلف را بچینید.

کلمات و تصاویر

کودکان عاشق حیوانات هستند و به همان اندازه نیز صدا در آوردن را دوست دارند. برای کمک به بهبود حافظه کودک، این دو را با هم ترکیب کنید. با استفاده از کتاب مصور یا تصاویر حیوانات که از مجلات جدا کرده اید، به یک حیوان اشاره کنید و صدای آن حیوان را درآورید. پس از چند مرتبه بازی با کودک، از او سوالاتی در مورد صداهای حیوانات مختلف سوال کنید و بدین ترتیب حافظه او را تمرین دهید. یا اینکه از او بخواهید صدای حیوان خاصی را درآورد. این کار نه تنها مهارت های مربوط به حافظه او را تقویت می کند، بلکه مهارت های شنیداری و زبانی و استدلالی او را نیز بهبود می بخشد.