65
54777576747170676869

عکس

در پستی با عنوان "روش هایی جهت آموزش رنگ ها و اشکال به کودکان"، روش هایی جهت آموزش اشکال هندسی و رنگ ها به کودکان با استفاده از عناصر موجود در زندگی روزمره آموزش داده شد. همچین مطلبی با عنوان  "کاربرگ هایی جهت آموزش شکل ها و رنگ ها به کودکان" منتشر شد که در آن کاربرگ هایی جهت تمرین شکل های هندسی و رنگ ها در اختیار شما قرار گرفت.

در این مطلب می خواهیم تخته میخی را به شما معرفی کنیم.تخته میخی همانطور که از نام آن پیداست از یک تخته چوبی و چندین میخ تشکیل شده است که البته می توان به جای تخته چوبی از مقوای ضخیم، یونولیت، صفحه ای که با خمیر بازی درست کرده اید و ... نیز استفاده کنید.

شما می توانید بر روی یک تخته، تعدادی میخ را به صورت منظم بکوبید که البته در این روش باید در نظر داشته باشید که میخ ها از سمت دیگر بیرون نزنند تا کودک هنگام بازی مشکلی پیدا نکند. یا می توانید سوراخ هایی را به صورت منظم در تخته چوبی ایجاد کنید و در آن نقاط پیچ و مهره هایی را قرار دهید.

برای بازی به کمی کش پول در رنگ های متفاوت یا نخ های کاموایی که در اندازه های مختلف دو سرشان گره زده شده است، نیاز دارید. حال کافیست این کش ها را به دور چند میخ بیندازید و با آن شل های مختلفی مثل مربع، مستطیل، دایره، لوزی و ... بسازید.

استفاده از کش و نخ های رنگی کمک می کند که بتوانید در حین آموزش شکل ها هندسی، رنگ ها را نیز با کودکان تمرین کنید. درست کردن بعضی از شکل ها مثل دایره یا بیضی با وجود میخ های ثابت کمی مشکل است اما از یونولیت یا مقوای ضخیم به عنوان تخته خود استفاده کرده باشید می توانید با جا به جایی و کم و زیاد کردن میخ های داخل یک کش آن شکل را تغییر دهید. مثلا با زیاد کردن میخ یک مربع را به دایره و با کم کردن و جا به جا کردنشان یک بیضی را به یک مستطیل تبدیل کنید.

همچنین می توانید پس از اینکه کودک به اندازه کافی مهارت یافت از او بخواهید با شکل های هندسی و کش و کامواهای رنگی برای شما یک نقاشی بکشد! فقط توجه داشته باشید که برای این کار نیاز است که تعداد میخ ها بیشتر و تخته شما بزرگتر باشد.

با توجه به این که در این بازی انگشتان کودک درگیر است، باعث تقویت عضلات طریف (fine motor skills) کودک می شود.

می توانید تخته میخی خود را به جای میخ با پیج و مهره درست کنید.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*