5
برفبرفادم برفیگیف بسم ا..شب یلدا.هندوانع

نشانه های آموزش داده شده

نشانه هایی که خانه ی آنها سبز هستندآموزش داده شده وآنهایی که خانهایشان زرد است تاآخر بهمن ماه ان شاالله آموزش داده میشود.

تشکر

تشکر ازهمه ی مادران که برای فرزندان خود وقت میگذارند

وقرآن و آیات واحادیث وشعرسوره هاوشعرهای آخرکتابچه رابادلبند خود تمرین و دوره می نمایند..

پازل

پازل ها یا جورچین ها همیشه یکی از بهترین سرگرمی ها برای کودکان و حتی بزرگسالان محسوب می‌شوند؛ همچنین علاوه بر سرگرمی، به تقویت قدرت حل مسئله و حافظه فضایی کودک نیز کمک شایانی می‌کنند. یک کودک در دوران کودکی مدام در حال توسعه و یادگیری است. هنگامی که کودک در حال کنجکاویست یا چیزهای جدیدی می‌سازد، مغز فعالیت بیشتری داشته و موجب افزایش قدرت خلاقیت و یادگیری او می‌شود. در این مطلب از سایت با آموزگار کاربرگ و آموزش ساخت پازل برای کودکان در خانه با انواع تصاویر موجود در مجلات ، کتاب ها و روزنامه ها فراهم شده است.

نحوه استفاده از کاربرگ و آموزش ساخت پازل برای کودکان در خانه

در این کاربرگ ۴ تصویر زیبای رنگی همراه با حالت سیاه و سفید آن برای پرینت با دستگاهای پرینتر رنگی و سیاه سفید خانگی آماده شده است. اگر به هر یک از این تصاویر دقت کنید هر یک با خطوطی سیاه به قطعات مختلفی تقسم شده اند. این تصاویر را چاپ کنید و در اختیار بچه ها قرار دهید تا به خوبی به آنها نگاه کنند و تصاویر را برای شما توصیف کنند.
سپس هر یک از تصاویر را از محل خطوط مشکی با قیچی برش بزنید. توجه داشته باشید با توجه به سن کودک خود، با در اختیار گذاشتن یک قیچی کاغذ بر به کودکان، می توانید انجام این کار را به خود بچه ها بسپارید.
پس از برش هر یک از تصاویر با در اختیار گذاشتن قطعات هر تصویر از بچه ها بخواهید تا پازل را حل کنند و آن را به شکل اولیه در بیاورند.

آموزش ساخت پازل برای کودکان در خانه

حالا وقت آن رسیده به سراغ مجلات ، کتاب ها و روزنامه های باطله در خانه بروید و تصاویر آنها را به راحتی به انواع پازل تبدیل کنید. هر یک از تصاویر را جدا کرده و با یک مداد و یا ماژیک همانند کاربرگ های زیر به قطعات مختلف تقسیم کنید. دقت داشته باشید که تعداد قطعات به منظور سختی و آسانی پازل با توجه به سن بچه ها می تواند کم و زیاد شود. سپس همانند آموزش بالا انواع پازل را آماده و در اختیار بچه ها قرار دهید.
تصاویر کاربرگ پازل برای کودکان

برخی از فواید و اثرات مثبت پازل برای کودکان

۱ ـموجب پرورش دقت در بینایی کودک می شود.

۲- تشخیص فرم، رنگ، اندازه و شکل های مختلف

۳-  موجب پرورش دقت و حافظه در کودک می گردد.

۴- کودک با مفهوم جز و کل آشنا می شود و یاد می گیرد اجزا هستند که شکل اصلی را تشکیل می دهند.

۵- کودک ضمن بازی یاد می گیرد که هر یک از قطعات پازل جزئی از تصویر است و با نبودن هر قطعه تصویر ناقص خواهد بود.

۶- کودک، برای کامل کردن طرح، مجبور است رنگ ها و طرح اصلی پازل را در خاطر داشته باشد و جهت خطوط را دنبال کند. مهارت در این کار به یادگیری خواندن و نوشتن کمک می کند.

۷- مهارت در این مرحله به قوای ذهنی کودک برای ارتباط اجزای یک موضوع و پروراندن آن برای یافتن کل موضوع کمک می کند.

۸- برای یادگیری مفاهیم مکان، اندازه و اشکال هندسی مؤثر و مفید است.

۹- تقویت حرکات ظریف دست و تطابق چشم و دست.

۱۰- تقویت و پروش حافظه و استدلال دیداری.

۱۱- توجه کودک را جلب می کند و باعث رشد مهارت های شناختی او می شود.

۱۲- اعتماد به نفس و احساس رضایت درونی کودک پس از تکمیل یک پازل (به شرطی که پازل متناسب با سن کودک باشد) پرورش داده می شود.

تهیه و تنظیم : گروه با آموزگار

بازی یافتن اشیا پنهان

در این کاربرگ آموزشی ۴ تصویر از محیط های پارک ، خیابان ، مزرعه و کنار ساحل وجود دارد. در هر فضا ، الزامات آن محیط را به نمایش می گذارد. هر کدام از این تصاویر دارای جزئیات و اشیاء گوناگون محیطی هستند.
در گام اول هر یک از تصاویر را به کودکان نشان دهید. از آن ها بخواهید تا آن تصویر و رخداد را برای شما توصیف کنند. سعی کنید در ابتدا آنها را در توصیف آزاد بگذارید تا توانایی درک آنها را بسنجید. سپس می توانید آنها را در این توصیف کمک کرده و آنها را با جزئیاتی که کمتر به آنها توجه نموده اند آشنا کنید.
در این کاربرگ پیش دبستانی هر یک از محیط ها با خطوطی به صورت پازل موزاییکی در آمده اند. هر یک از تصاویر به ۹ موزاییک تقسیم شده است که مجموعه ۳۶ پازل موزاییکی را تشکیل می دهد. در کنار این تصاویر تعداد ۳۶ عدد تصویر اشیاء مختلف مجود در این تصاویر هم برای شما قرار داده شده است. در گام دوم با نشان دادن هر یک از این اشیاء، از فرزندان خود بخواهید تا آنها را برای شما در تصاویر پیدا کنند. توجه داشته باشید در ابتدا زمان پیدا کردن خیلی مهم نیست. فقط بچه ها را آزاد بگذارید تا خودشان آنها را بیابند. در مرحله دوم می توانید نسبت به زمان یافتن اشیاء نیز توجه نمایید.
توجه: در این کاربرگ آموزشی به جهت راحتی بهتر کودکان خردسال تصاویر به صورت پازل موزاییکی در آورده شده‌اند تا کودکان بهتر بتوانند محیط را تقسیم بندی کرده و به دنبال هر یک از اشیاء گمشده بگردند. و لذا توجه داشته باشید که هر یک از موزاییک ها شامل یک شی پنهان شده است. بدین ترتیب کودکان راحتر می توانند هر یک از اشیا پنهان را در تصاویر بیابند.
تصاویر کاربرگ پیش دبستانی بازی یافتن اشیاء پنهان به صورت پازل موزاییکی

تصاویر اشیاء پنهان در کاربرگ پازل موزاییکیبرخی از فواید و اثرات مثبت کاربرگ بازی یافتن اشیاء پنهان در خانه

۱ ـ تقویت و پرورش مهارت دیداری در کودکان

۲ ـ افزایش دقت و تقویت توجه در کودکان و خردسالان

۳ ـ افزایش تمرکز در خردسالان و کودکان

۴ ـ بهبود اعتماد به نفس در فرزندان با کسب موفقیت در یافتن اشیاء

۵ ـ افزایش توانمندی‌های ذهنی بچه ها و تقویت هوش آن ها

۶ ـ تقویت حافظه فعال و کوتاه مدت در کودکان

تهیه و تنظیم : گروه با آموزگار

بازی بگرد وپیدا کن

پژوهشگران و معلمان (فلسفه و کودک) برای بازی اهمیت خاص و ویژه‌ای قائل هستند. در صورتی که بازی همه یا برخی از موارد زیر را به دنبال داشته باشد، «فکری» محسوب می‌شود:

 • توانایی حل مسئله
 • ایجاد خلاقیت و ابتکار
 • رشد ذهنی و مهارت فکری (دقت و تمرکز)
 • برانگیختن حس رقابت
 • مهارت ارتباط برقرار کردن (بین اشیاء، پدیده‌ها، کلمات و...)
 • یافتن شباهت‌ها و تفاوت‌ها
 • کشف قابلیت‌های خود و تقویت حواس ۵ گانه (گفتاری، شنیداری و ...)
 • ایجاد تشخیص، ارزیابی و انتخاب درست ایده‌ها
 • ایجاد کندوکاو فلسفی
 • به وجود آوردن حس همکاری مسئولیت‌پذیری و مشارکت
 • بالا رفتن میزان یادگیری
 • پیش‌بینی

بازی بگرد و پیدا کن از مجموعه بازی‌های فکری است که باعث افزایش دقت و تمرکز در کودکان می‌شود. 

در دو تصویر بالا،از فرزند خود بخواهید مثلا استخوان ها،نوعی از پرنده و..راپیداکند وداخل خط بسته قراردهد.

بازی توالی وترتیب

گل کاری

بازی ترتیب و توالی گل کاری

بازی یکی از راه‌هایی است که کودکان یاد بگیرند و بفهمند که وقایع اغلب طبق نظم معین اتفاق می‌افتند؛ مثلاً قبل از اینکه کودک به بازی با اسباب‌بازی می‌پردازد، کارهای وانمودی و تجسمی گذاشتن کتری روی اجاق برای جوشاندن آب و ریختن آن داخل فنجان را انجام می‌دهد.

بازی توانایی کارهایی را که به هدف معینی منجر می‌شود، آموزش می‌دهد. کودکان با آموختن اینکه وقایع مرتبط با هم به صورت پی در پی رخ می‌دهند، می‌توانند حتی درک دقیق‌تری از علت رخ دادن حوادث نیز کسب کنند. وقایع مختلفی که در زندگی روزانه رخ می‌دهند، در خانه یا در طبیعت یا زندگی اجتماعی، همگی می‌توانند موضوعاتی باشند که هدف اصلی بازی قرار گیرند.

چند نمونه برای بازی ترتیب و توالی

 •  بعد از ذوب شدن برف‌ها، گل‌ها می‌شکفند و پرندگان شروع به ساختن لانه می‌کنند.
 • مامان و بابا و خواهر و برادرهای بزرگ معمولاً پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها در خانه می‌مانند و برای کار یا مدرسه از خانه نمی‌روند.
 • قبل از اینکه برای میهمانان چای بیاوریم، باید آب را بجوشانیم و صبر کنیم تا دم بکشد.

بازیی‌های این چنینی مانند بازی ترتیب و توالی کوه نوردی به کودک کمک می‌کنند تا فرآیند توالی رخدادها را کشف کنند. این امر موجب آگاهی از پیامدهای رخدادها و رفتارها می‌شود و در مهارت حل مسأله و استدلال کودک مؤثر است.

بازی ترتیب و توالی گل کاری

 • از کودک بخواهید با دقت به تصاویر نگاه کند.
 • از او بخواهید ترتیب کاشت دانه گل در گلدان وبالا رفتن از کوه را با چوب خط مشخص کند.بازی ترتیب و توالی کوه نوردی

سودوکو 16 تایی

نتیجه تصویری برای سودوکو پیش دبستانی

نتیجه تصویری برای سودوکو پیش دبستانی

تصویر مرتبط

تصویر مرتبط

بازی های آموزشی 2

بازی های آموزشی 1

بازی آموزش اعداد