بهاااار
عیدعید1عید2عید3عید4عید5

چندنمونه کاربرگ

تبریک عید نوروز

یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار
یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی
و تجدید حیات طبیعت می باشد را به تمامی عزیزان تبریک و
تهنیت عرض کرده و سالی سرشار از برکت و معنویت را از درگاه
خداوند متعال و سبحان برای شما عزیزان مسئلت دارم.

بازی یافتن حیوانات

بازی های فکری و مهارتی می توانند کمک شایان توجهی در راستای پرورش استعداد ها و توانایی های کودکان و خردسالان در سنین مختلف باشند. ما در گروه با آموزگار در ادامه تهیه کاربرگ های آموزشی امروز کاربرگ بازی دیداری یافتن حیوانات در جنگل و دشت و مزرعه را برای کودکان آماده کرده ایم.

بازی یافتن اشیاء پنهان در دسته مهارت های ادراک دیداری قرار می گیرد. مهارتهای ادراک دیداری، مهارتهایی هستند که کودک از آن برای درک چیزهایی که در محیط پیرامون خود می بیند استفاده می کند. این گونه بازی ها بسته به محتوای موجود در تصاویر آن می تواند موضوعات جذاب دیگری را نیز به کودکان آموزش دهد. مانند این کاربرگ آموزشی که آموزش حیوانات را نیز شامل می شود.

راهنمای کاربرگ دیداری یافتن حیوانات در جنگل و دشت و مزرعه

در این کاربرگ آموزشی ۳ تصویر از محیط های مختلف طبیعت شامل جنگل ، دشت و صحرا و مزرعه وجود دارد که در در هر یک از آن ها حیوانات مخصوص به خود زنگی می کنند.
در این مجموعه تعدادی تصویر حیوانات در کنار تصاویر طبیعت وجود دارد. در گام شما باید با نشان دادن هر یک از این حیوانات، از فرزندان خود بخواهید تا آنها را برای شما در تصاویر پیدا کنند. توجه داشته باشید در مرحله اول زمان پیدا کردن خیلی مهم نیست. فقط بچه ها را آزاد بگذارید تا خودشان آنها را بیابند. حالا در مرحله دوم می توانید نسبت به زمان یافتن حیوانات نیز توجه نمایید.
در گام بعدی پس از یافتن هر یک از حیوانات با توجه به سن کودکان از آن ها در مورد هر یک از حیوانات سوال بپرسید. در ادامه نوع هر یک و ویژگی های آن ها همانند بزرگی و کوچکی ، قوی بودن ، اهلی و وحشی بودن ، نحوه زندگی و نوع و خوراک آن ها و موارد دیگر را برای آن ها توضیح دهید. برای راحتی شما محیط ها به سه قسمت جنگل ، مزرعه و دشت و صحرا تقسیم شده است.

تصاویر حیوانات کاربرگ

برخی از فواید و اثرات مثبت کاربرگ بازی  دیداری یافتن حیوانات در جنگل و دشت و مزرعه برای کودکان

۱ ـ تقویت و پرورش مهارت دیداری در کودکان

۲ ـ افزایش دقت و تقویت توجه در کودکان و خردسالان

۳ ـ افزایش تمرکز در خردسالان و کودکان

۴ ـ بهبود اعتماد به نفس در فرزندان با کسب موفقیت در یافتن حیوانات

۵ ـ افزایش توانمندی‌های ذهنی بچه ها و تقویت هوش آن ها

۶ ـ تقویت حافظه فعال و کوتاه مدت در کودکان

۷- آشنایی بچه ها با حیوانات مختلف در طبیعت های مختلف زندگی

تهیه و تنظیم : گروه با آموزگار

آشنایی با مشاغل وابزار کار

درست برخلاف آنچه بسیاری از افراد ممکن است تصور کنند، راهنمایی و مشاوره شغلی هنگام ورود به بازار کار یا حتی زمان انتخاب رشته شروع نمی شود، بلکه این فرآیند باید مدت ها قبل از آن و هنگامی که کودک در حال شناخت خود و دنیای پیرامون اش است، آغاز شود. آموزش مشاغل برای کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا شغل ها آینده افراد را کاملا تحت تاثیر قرار می دهند و به نوعی آینده آنها را می سازند. اما یکی از دغدغه های فکری والدین آموزش مشاغل به کودکان است.

نحوه استفاده از کاربرگ آموزش مشاغل برای کودکان و آشنایی آنها با ملزومات هر شغل

در این کاربرگ آموزشی مجموعه ای از تصویر از مشاغل مختلف تهیه شده است. برای استفاده از این کاربرگ مشاغل باید در ابتدا این کاربرگ ها را پرینت بگیرید. اگر دقت کنید هر یک از تصاویر شامل یک تصویر در مرکز آن است که افراد مربوط به هر شغل را نشان می دهد. در اطراف آن نیز ۴ نمونه تصویر از ملزومات و وسایل کاری هر شغل نشان داده شده است.
در گام اول با در اختیار گذاشتن هر یک از کاربرگ های شغل های مختلف به کودکان ، آنها را با هر یک از شغل ها آشنا کنید. در مورد هر یک از شغل ها با آنها صحبت کرده و برای آنها آن شغل را توصیف کنید.
حالا در گام دوم می توانید به کمک یک قیچی قسمت های مختلف هر یک از این کاربرگ ها را از هم جدا کنید. پس از این کار شما مجموعا چند عدد تصویر افراد شاغل با  تصویر ملزومات و وسایل شغل های مختلف دارید. با این کار شما به نوعی یک پازل مشاغل درست کرده اید. با در اختیار گذاشتن هر شغل به کودکان از آنها بخواهید تا وسایل و ملزومات آن شغل را پیدا کرده و تصویر را کامل کنند. با توجه به سن بچه ها تعداد مختلفی از این تصاویر را می توانید با هم مخلوط کنید. پس از چند بار انجام این بازی مشاغل ، می توانید همه ی قطعه پازل را مخلوط کرده و کار حل پازل را برای کودکان سخت تر کنید.

 

توجه : در صورت عدم دسترسی به پرینتر می توانید بر روی سیستم و گوشی همین تصاویر مشاغل را با کودکان خود کار کنید.
تهیه و تنظیم : گروه با آموزگار
نجاری
خیاطی
کشاورزی
آتشنشان
پزشکی
مغازه دار (فروشندگی)
آرایشگر مو
کفاشی
هنرمند نقاش
مکانیک خودرو
مشاغل فنی (لوله کشی)
آشپز و شیرینی پز
نقاش ساختمانی

پازل

پازل ها یا جورچین ها همیشه یکی از بهترین سرگرمی ها برای کودکان و حتی بزرگسالان محسوب می‌شوند؛ همچنین علاوه بر سرگرمی، به تقویت قدرت حل مسئله و حافظه فضایی کودک نیز کمک شایانی می‌کنند. یک کودک در دوران کودکی مدام در حال توسعه و یادگیری است. هنگامی که کودک در حال کنجکاویست یا چیزهای جدیدی می‌سازد، مغز فعالیت بیشتری داشته و موجب افزایش قدرت خلاقیت و یادگیری او می‌شود. در این مطلب از سایت با آموزگار کاربرگ و آموزش ساخت پازل برای کودکان در خانه با انواع تصاویر موجود در مجلات ، کتاب ها و روزنامه ها فراهم شده است.

نحوه استفاده از کاربرگ و آموزش ساخت پازل برای کودکان در خانه

در این کاربرگ ۴ تصویر زیبای رنگی همراه با حالت سیاه و سفید آن برای پرینت با دستگاهای پرینتر رنگی و سیاه سفید خانگی آماده شده است. اگر به هر یک از این تصاویر دقت کنید هر یک با خطوطی سیاه به قطعات مختلفی تقسم شده اند. این تصاویر را چاپ کنید و در اختیار بچه ها قرار دهید تا به خوبی به آنها نگاه کنند و تصاویر را برای شما توصیف کنند.
سپس هر یک از تصاویر را از محل خطوط مشکی با قیچی برش بزنید. توجه داشته باشید با توجه به سن کودک خود، با در اختیار گذاشتن یک قیچی کاغذ بر به کودکان، می توانید انجام این کار را به خود بچه ها بسپارید.
پس از برش هر یک از تصاویر با در اختیار گذاشتن قطعات هر تصویر از بچه ها بخواهید تا پازل را حل کنند و آن را به شکل اولیه در بیاورند.

آموزش ساخت پازل برای کودکان در خانه

حالا وقت آن رسیده به سراغ مجلات ، کتاب ها و روزنامه های باطله در خانه بروید و تصاویر آنها را به راحتی به انواع پازل تبدیل کنید. هر یک از تصاویر را جدا کرده و با یک مداد و یا ماژیک همانند کاربرگ های زیر به قطعات مختلف تقسیم کنید. دقت داشته باشید که تعداد قطعات به منظور سختی و آسانی پازل با توجه به سن بچه ها می تواند کم و زیاد شود. سپس همانند آموزش بالا انواع پازل را آماده و در اختیار بچه ها قرار دهید.
تصاویر کاربرگ پازل برای کودکان

برخی از فواید و اثرات مثبت پازل برای کودکان

۱ ـموجب پرورش دقت در بینایی کودک می شود.

۲- تشخیص فرم، رنگ، اندازه و شکل های مختلف

۳-  موجب پرورش دقت و حافظه در کودک می گردد.

۴- کودک با مفهوم جز و کل آشنا می شود و یاد می گیرد اجزا هستند که شکل اصلی را تشکیل می دهند.

۵- کودک ضمن بازی یاد می گیرد که هر یک از قطعات پازل جزئی از تصویر است و با نبودن هر قطعه تصویر ناقص خواهد بود.

۶- کودک، برای کامل کردن طرح، مجبور است رنگ ها و طرح اصلی پازل را در خاطر داشته باشد و جهت خطوط را دنبال کند. مهارت در این کار به یادگیری خواندن و نوشتن کمک می کند.

۷- مهارت در این مرحله به قوای ذهنی کودک برای ارتباط اجزای یک موضوع و پروراندن آن برای یافتن کل موضوع کمک می کند.

۸- برای یادگیری مفاهیم مکان، اندازه و اشکال هندسی مؤثر و مفید است.

۹- تقویت حرکات ظریف دست و تطابق چشم و دست.

۱۰- تقویت و پروش حافظه و استدلال دیداری.

۱۱- توجه کودک را جلب می کند و باعث رشد مهارت های شناختی او می شود.

۱۲- اعتماد به نفس و احساس رضایت درونی کودک پس از تکمیل یک پازل (به شرطی که پازل متناسب با سن کودک باشد) پرورش داده می شود.

تهیه و تنظیم : گروه با آموزگار

بازی یافتن اشیا پنهان

در این کاربرگ آموزشی ۴ تصویر از محیط های پارک ، خیابان ، مزرعه و کنار ساحل وجود دارد. در هر فضا ، الزامات آن محیط را به نمایش می گذارد. هر کدام از این تصاویر دارای جزئیات و اشیاء گوناگون محیطی هستند.
در گام اول هر یک از تصاویر را به کودکان نشان دهید. از آن ها بخواهید تا آن تصویر و رخداد را برای شما توصیف کنند. سعی کنید در ابتدا آنها را در توصیف آزاد بگذارید تا توانایی درک آنها را بسنجید. سپس می توانید آنها را در این توصیف کمک کرده و آنها را با جزئیاتی که کمتر به آنها توجه نموده اند آشنا کنید.
در این کاربرگ پیش دبستانی هر یک از محیط ها با خطوطی به صورت پازل موزاییکی در آمده اند. هر یک از تصاویر به ۹ موزاییک تقسیم شده است که مجموعه ۳۶ پازل موزاییکی را تشکیل می دهد. در کنار این تصاویر تعداد ۳۶ عدد تصویر اشیاء مختلف مجود در این تصاویر هم برای شما قرار داده شده است. در گام دوم با نشان دادن هر یک از این اشیاء، از فرزندان خود بخواهید تا آنها را برای شما در تصاویر پیدا کنند. توجه داشته باشید در ابتدا زمان پیدا کردن خیلی مهم نیست. فقط بچه ها را آزاد بگذارید تا خودشان آنها را بیابند. در مرحله دوم می توانید نسبت به زمان یافتن اشیاء نیز توجه نمایید.
توجه: در این کاربرگ آموزشی به جهت راحتی بهتر کودکان خردسال تصاویر به صورت پازل موزاییکی در آورده شده‌اند تا کودکان بهتر بتوانند محیط را تقسیم بندی کرده و به دنبال هر یک از اشیاء گمشده بگردند. و لذا توجه داشته باشید که هر یک از موزاییک ها شامل یک شی پنهان شده است. بدین ترتیب کودکان راحتر می توانند هر یک از اشیا پنهان را در تصاویر بیابند.
تصاویر کاربرگ پیش دبستانی بازی یافتن اشیاء پنهان به صورت پازل موزاییکی

تصاویر اشیاء پنهان در کاربرگ پازل موزاییکیبرخی از فواید و اثرات مثبت کاربرگ بازی یافتن اشیاء پنهان در خانه

۱ ـ تقویت و پرورش مهارت دیداری در کودکان

۲ ـ افزایش دقت و تقویت توجه در کودکان و خردسالان

۳ ـ افزایش تمرکز در خردسالان و کودکان

۴ ـ بهبود اعتماد به نفس در فرزندان با کسب موفقیت در یافتن اشیاء

۵ ـ افزایش توانمندی‌های ذهنی بچه ها و تقویت هوش آن ها

۶ ـ تقویت حافظه فعال و کوتاه مدت در کودکان

تهیه و تنظیم : گروه با آموزگار

شکل یابی از میان خطوط درهم

کاربرگ خط چین ونقطه چین

تقویت مهارت حرکتی ظریف و دست ورزی به کودکان کمک می‌کند تا در یادگیری نوشتن بهبود پیدا کنند. کاربرگهای نقطه چین با دنبال کردن مسیر هماهنگی بین چشم و دست انجام شده و یک آموزشی برای تقویت هوش دیداری کودکان هست. کودکانپیش دبستانی با مداد دست گرفتن و پر کردن نقطه چین‌ها، انحنا، خط صاف، افقی، مورب، عمودی، دایره و دیگر شکلها و نشانه‌ها را یاد می‌گیرند. همه اینها برای کسب مهارت نوشتاری لازم هست.

کاربرگ نقطه چین به قدرت طراحی کودک کمک می‌کند.یاد می‌گیرد اشیاء با انگشت بکشد. ابتدا بخواهید طرح را با انگشت بکشد. می‌تواند ابتدا طرح در هوا با انگشت بکشد. جزییات آنرا تشخیص دهد. مثلا کجا محنی، کجا خط مستقیم و کجا خط شکسته و کجا تیز یا نرم هست.سپس مسیر را بر روی کاغذ با انگشت دنبال کند. انگشت سبابه در نقطه شروع قرار دهد و در طول مسیر جابجا کند. این تمرین کمک می‌کند تا کودک شما در فعالیتهای هنری اعتماد به نفس بدست آورد. چند بار این عمل را تکرار کند تا با جهت و شکل خطوط آشنا شود و در ادامه مداد برداشته و کاربرگ نقطه چین کامل کند.

ابتدا از خطوط ساده تمرین راشروع کنید، سپس  خطوط مرکب وانحنا دار و...

در ابتدااز کودک خود بخواهید نقاط و یا خطوط را یکی یکی به یکدیگر متصل کند، بدون رفت و برگشت مداد

الگویابی شطرنجی

 مادر مهربان، در ایام نوروز، از این دست الگوها رادر دفتر شطرنجی کشیده تادلبندشماادامه دهد.

فعالیت های کلاسی گل پسرها