بهاااار
عیدعید1عید2عید3عید4عید5

فعالیت ها

دوخت

نقاشی(تکنیک چاپ)

بازی ونشاط

کاردستی قورباغه

سخنوری

نماز جماعت

اردوی سرزمین عجایب

فعالیت ها

طیف رنگ آبی

کارگاه سفال با شابلون

کش و تخته

شکل سازی با چوب کبریت

نمایش

آموزش تقارن شطرنجی

کاشت لوبیا تجربه ای لذت بخش

*پسرم با کمک مادر مهربانت لوبیا بکار وشاهد رویش آن باش *

وسایل مورد نیاز: چند عدد دانه لوبیا، دستمال، گلدان کوچک، خاک گلدانی

 • ابتدا دستمال کاغذی یا دستمال پارچه‌ای نازکی را از وسط تا کنید. آن را لوله کنید و درون ظرفی قرار دهید.
 • میتوانید از لیوان یکبار مصرف یا شیشه های خالی مربا و ... برای این منظور استفاده کنید.
 • ابتدا دانه لوبیا را یک شب در آب خیس کنید تا پوسته آن مقداری آب را جذب کرده و نرم شود . پس از یک روز ، آبی که به گیاه می دهیم از راه پوست جذب قسمت ذخیره ای دانه می شود و قسمت سخت دانه را نرم میکند.گیاهک دانه در این صورت فعال شده و به سرعت شروع به رشد می کند.
 • دانههای لوبیا را بین دستمال گذاشته و هر روز به آن آب بدهید.
 • ظرف حاوی دانه لوبیا را در محل گرم و دور از نور مستقیم خورشید بگزارید.
 • بعد از چند روز گیاهک لوبیا خارج میشود.
 • شما میتوانید برای کامل شدن رشد دانه لوبیا، لوبیای جوانه زده را به گلدانی کوچک انتقال دهید.
 • برای کاشت لوبیا در گلدان، اندازه گلدان حداقل باید 20 سانتی متر باشد.
 • مطمئن شوید که ته گلدان به اندازه کافی سوراخ برای خارج شدن آب اضافی داشته باشد.
 • دمای مناسب برای رشد لوبیا 18 تا 21 درجه سانتی گراد است. پس از قرار دادن گلدان در بیرون از خانه خودداری کنید.
 • دانه های لوبیا را باید در عمق 2 تا 3 سانتی متری از خاک بکارید و فاصله دانه ها از هم باید 15 سانتی متر باشد.

کاشت لوبیا

 

شرایط نگهداری کاشت لوبیا برای مدرسه

نور: گلدانی که لوبیا در آن کاشته می شود را در یک مکان روشن قرار دهید ولی در آفتاب کامل و در برابر نور مستقیم خورشید نباشد.

آب: نباید اجازه دهید جوانه لوبیا شما خشک شود و زمانی که گیاه لوبیا شروع به گل دادن می کند به آن آب بیشتری دهید تا خشک نشود. مواظب باشید خاک کاملا خیس و پر آب نشود و فقط خاک را مرطوب کنید. در صورت امکان بهتر است آبیاری را هنگام صبح انجام دهید. در هنگام دادن آب مراقب باشید برگ های لوبیا خیس نشود.

دما: دمای معمول خانه ها 18 تا 24 درجه سانتیگراد برای رشد گیاه لوبیا مناسب است. از قرار دادن گلدان در محل سرد (کنار پنجرهها) و یا در کنار شوفاژ و بخاری بپرهیزید.

خاک: لوبیا برای رشد به خاک حاصلخیز نیاز دارد. مخلوط خاکبرگ و خاک باغچه انتخاب مناسبی است.

نماز جماعت

 * پسر عزیزم یادت باشه سه شنبه ها وچهارشنبه ها نماز جماعت داریم *

کامل کردن داستان

پسرم در صورت تمایل  یکی ازداستان های زیر را ادامه داده و در برگه ای زیبا با نوشتن نام ونام خانوادگی به معلم یا دفتر تحویل بده..

آموزش داستان نویسی

یکی از راه‌های پرورش خلاقیت کودکان و نوجوانان تقویت قوه تخیل آنها هست. آموزش داستان نویسی برای کودکان روشی برای به پرواز در آوردن تخیلات و خیال پردازی هست. برای کودکان خردسال که سواد خواندن و نوشتن ندارند، راه‌های زیادی برای آموزش داستان نویسی وجود دارد. داستان نویسی کمک می‌کند تا قدرت تفکر و منطق نظم پیدا کند و اگر شما در سنین کم خردسالی به کودک یاد بدهید که چطور مراحل منطقی ساختار یک داستان را بشناسد در سن نوجوانی به راحتی نویسندگی می‌کند.

چطور آموزش داستان نویسی برای کودکان داشته باشیم؟

در ادامه ۵ روش برای آشنایی کودک با داستان نویسی را توضیح می‌دهیم

روش اول)  آشنایی با داستان نویسی با شرح وقایع روزمره:

هر شب در پایان روز از کودک بخواهید داستان آن روز را برای شما تعریف کند. یک رکوردر یا دوربین فیلمبرداری روشن کنید و اجازه بدهید تا کودک‌تان کل اتفاقاتی که در روز افتاده را تعریف کند.

در ابتدا ممکن هست در بخاطر آوردن اتفاقات و کنار هم چیدن آنها مشکل داشته باشد، برای همین شما پرسش‌هایی را مطرح کنید. برای مثال بپرسید، ” امروز صبح اول از همه بعد از بیدار شدن چه کردی؟ توی مهدکودک چه کاردستی درست کردی؟ وقتی دوستت باهات بازی نکرد، چه احساسی داشتی؟ چه برنامه تلویزیونی دیدی؟….”

بگذارید در مورد همه احساساتش چه خوشحالی یا ناراحتی که در هر موقعیتی داشته فکر کند و برای شما بیان کند.

در این روش کودک شما با داستان نویسی آشنا می‌شود، اینکه هر داستانی یک شروع، اتفاقات میانی و یک پایان دارد. با پشت سر هم تعریف کردن اتفاقات با توالی و نظم آشنا می‌شود و در این نظم سعی می‌کند، روندی منطقی را اعمال کند. در بیان داستان روز و اتفاقاتی که در روز افتاده نیاز هست تا کودک توجه به مسائل جزئی داشته باشد و بر روی مطالبی که در داستانش عنوان می‌کند، متمرکز می‌شود. همینطور با احساسات و هیجاناتی که در روز با آنها درگیر هست، آشنا می‌شود و هوش هیجانی در کودک تقویت می‌شود.

داستان-نویسی-کودک

روش دوم) آموزش داستان نویسی با حدسیات در مورد آینده:

یک روش دیگر برای آموزش داستان نویسی برای کودکان تخیل پردازی اتفاقات در آینده هست. یعنی بجای اینکه کودک اتفاقاتی که در گذشته افتاده را بیان کند، بخواهید در مورد آینده صحبت کند. مثلا، “وقتی خانه مادر بزرگ رفتیم، دوست داری چه کارهایی انجام دهی؟ چه چیزی به مادر بزرگ بگویی؟ ”

روش سوم) داستان نویسی با نقاشی

یک روش برای ترغیب بچه‌ها به داستان نویسی خصوصا کودکانی که سواد نوشتن ندارند، نقاشی کردن هست. از کودک بخواهید اتفاق و تجربه اخیری که داشته را نقاشی کند. مثلا گردشی که با مامان در پارک داشته را نقاشی بکشد. این نقاشی می‌تواند اینطوری باشد، ” دست در دست مامان زیر درختی نشسته یا عده‌ای اطراف آنها مشغول تاب بازی هستند ….”. بگذارید هر طور دوست دارد داستانش را نقاشی بکشد. مهم نیست نقاشی ساده‌ای باشد یا نه با جزییات و نکات ریز … فقط هدف این هست که بچه‌ها فکر کنند و افکارشان را بر روی کاغذ نقاشی کنند.

روش چهارم) داستان نویسی با خواندن قصه‌های مورد علاقه

برای بچه‌های خردسال و پیش دبستانی که دوست دارند، برای آنها قصه خوانده شود این روش خیلی جذاب هست. وقتی قصه‌ای برای آنها می‌خوانید از بچه‌ها بخواهید داستان را با شخصیتهای خیالی خودشان تعریف کنند و انتهای داستان را تغییر دهند. بعنوان مثال اگر در کتاب قصه مورد علاقه‌شان خرسی در جنگلی زندگی می‌کند از کودک بپرسید، ” فکر می‌کنی به جز خرس چه حیوان دیگری در جنگل هست؟ آنها چه شکلی هستند؟ اگر تو جای خرس داستان بودی آخر داستان چه می‌کردی؟ ”

بحث کردن در مورد عناصر مهمی که داستان را ساخته کمک می‌کند تا کودک با ساختار داستان نویسی آشنا شود. چه چیزی در ابتدا مهم هست؟ وسط داستان چه اتفاقی افتاد و چرا به انتها نیاز هست؟… همه این پرسش‌ها و صحبت در مورد آنها تفکر خلاق در کودکان تقویت می‌کند.

روش پنجم) نمایش بازی کردن قبل از نوشتن داستان

بازی کردن نقش‌های یک داستان قبل از نوشتن داستان یک جرقه داستان پردازی هست. خصوصا برای بچه‌های مدرسه‌ای شاید بجای اینکه از آنها بخواهیم بنشینند و یک برگه کاغذ سفید دستشان بدهیم تا شروه به داستان نویسی کنند، بهتر هست ابتدا صحنه‌هایی را بصورت نمایش اجرا کنیم و بعد کودک آنچه دیده را روی کاغذ بیاورد و با تخیلاتش اضافه و کم کند.

چند نکته برای آموزش داستان نویسی کودکان :

در داستان نویسی با پرسیدن سوالات سعی کنید روند قصه را به جلو پیش ببرید. مثلا سوالاتی از این قبیل داشته باشید:

 • قهرمان قصه انسان هست یا حیوان؟ یا حتی اشیاء و وسایل می‌توانند قهرمان قصه باشند.
 • شخصیتهای دیگری هم داستان دارد؟ هر کدام چه می‌کنند؟
 • چه اتفاقاتی برای شخصیت داستان می‌افتد؟ چه کارهایی می‌کند؟ و داستان چطور تمام می‌شود؟

 

شما داستان را یاداشت کنید و کودک آنرا تعریف کند و حتما فراموش نکنید که در انتهای داستان آنرا با صدای بلند برای کودک بخوانید.

1- همه مداد رنگی ها مشغول بودند به جز مداد سفید.هیچکس به او کاری نمی داد همه می گفتند:تو به هیچ دردی نمی خوری.یک شب که مداد رنگی ها توی سیاهی کاغذ گم شده بودند مداد سفید........

2- در تعطیلات آخر هفته علی کوچولو همراه خواهرش سارا و پدر مادرشون به دیدن مادربزرگشون رفتن که توی یک مزرعه زندگی میکرد.

مادربزرگ علی یک تیرکمون بهش داد تا بره توی مزرعه و باهاش بازی کنه.

علی کوچولو خیلی خوشحال شد و دوید توی مزرعه تا حسابی بازی کنه، اما وسط بازی یکی از تیرهاش اشتباهی خورد به اردک خوشگلی که مادربزرگش خیلی دوسش داشت.......

3- گنجشکی روی شاخه ی درختی نشسته بود. ناگهان عقابی را دید.....

4- یکی بود یکی نبود توی جنگل کنار یک رود خانه درخت بزرگی قرار داشت که خانم کاکلی و جوجه هایش در آنجا زندگی می کردند هر چه زمان گذشت جوجه ها بزرگتر می شدند و به غذای بیشتری نیاز داشتند برای همین خانم کاکلی و آقای کاکلی با هم به دنبال غذا رفتند.
جوجه ها تنها مانده بودند یک دفعه.....

5- سه تا مورچه با هم دوست بودن و هر روز برای تهیه غذا با هم بیرون می رفتند. اونا هر روز زحمت زیادی می کشیدن تا غذاهای سنگین رو به سمت خونه حمل کنن. یه روز مورچه ها یه خوراکی پیدا کردن که خیلی خوشمزه بود ولی خیلی خیلی هم سنگین بود و حملش برای اونا سخت بود. مورچه ها بعد از کلی تلاش تونستن خوراکی رو یه خورده جابجا کنن. بعد خسته شدن و هر کدوم یه گوشه روی زمین ولو شدن تا کمی استراحت کنن.
یه دفعه یکی از مورچه ها صدا زد و گفت:....

فعالیت ها

پسرای گلم در حال خواندن نماز جماعت

مقایسه ی انواع برگ ها

مفاهیم واعداد

یه فوتبال مهیج

تمرین--پیدا کردن شکل از زمینه

تمرین سودوکو

انواع خطوط

با سلام

مادران محترم لطفا از هر نوع خط در شکل زیر سه بار در برگه ی بدون خط کشیده شود وحتما شنبه 24 فروردین به مدرسه آورده شود..

لطفا به مادران دیگر اطلاع دهید.                                                                   باتشکر