اهمیت دندان شماره 6

اولین دندان آسیای بزرگ و اهمیت آن در دهان کودکان

molar first

اگر از خط وسط دندانی فکین دندان‌ها را بشمارید، ششمین دندان در هر ربع فکی (فک بالا و پایین در سمت راست و چپ) دندان آسیای بزرگ اول یا دندان شش نامیده می‌شود. این دندان در حدود سن شش سالگی و به عنوان اولین دندان دایمی، در دهان کودکان رویش می‌یابد. بدلیل سن رویش این دندان، گاهی آن را دندان شش سالگی هم می‌نامند.
از آنجا که والدین انتظار دارند دندان‌های دایمی پس از لق شدن و افتادن دندان‌های شیری در دهان ظاهر شوند، گاهی متوجه رویش این دندان و دایمی بودن آن نمی‌شوند. گاه زمانی به وجود این دندان پی می برند که دندان‌پزشک هنگام معاینه دهان کودکشان، به پوسیدگی اولین دندان آسیاو لزوم ترمیم آن اشاره می‌کند.
حین رویش این دندان در بعضی کودکان ممکن است درد خفیفی وجود داشته باشد. علت این درد، معمولاً التهاب و تورم لثه پوشاننده دندان نیمه رویش یافته است که در اثر تجمع ذرات غذایی و فعالیت میکروب‌ها زیر لبه لثه و ضربه ناشی از دندانهای مقابل طی عمل جویدن، ایجاد می‌شود.

اهمیت دندان شش
اولین دندان آسیای بزرگ، نقش بسزایی در عمل جویدن ایفا می‌کند. همچنین این دندان به عنوان راهنمای رویش سایر دندانهای دائمی عمل می‌کند و وجود آن تأثیر مهمی بر شکل طبیعی فک‌ها و در ‌‌نهایت زیبایی چهره دارد.

6 dandan

چرا دندان شش، نسبت به سایر دندانهای دایمی آسیب پذیر‌تر است
۱) محل رویش این دندان، در پشت دندانهای آسیای دوم شیری است و رویش این دندان، با افتادن هیچ یک از دندان‌های شیری همراه نیست. متأسفانه بسیاری از والدین به دلیل عدم آگاهی از این موضوع، متوجه رویش این دندان در دهان کودک خود نمی‌شوند وبااین تصور غلط که این دندان هم یکی از دندان‌های شیری است که نهایتاً خواهد افتاد، در مورد مراقبت و مسواک زدن این دندان مهم که باید تا آخر عمر در دهان باقی بماند، سهل انگاری می‌کنند.
۲) مینا که خارجی‌ترین لایه تاج دندان را تشکیل می‌دهد، تا دو سال بعد از رویش دندان، هنوز به بلوغ و استحکام نهایی خود نرسیده است و مقاومت کافی در برابر اسیدهای تولید شده توسط میکروبهای پوسیدگی زا که دراثر مصرف خوراکیهای قندی تولید می‌شود، ندارد.
۳) کودکان معمولاً بدلیل نداشتن برنامه غذایی منظم در منزل، تمایل زیادی به مصرف خوراکیهای پوسیدگی زا از قبیل کیک، بیسکویت، شیرینی جات، شکلات، چیپس و پفک دارند. مصرف مکرر این مواد بویژه در فاصله بین وعده‌های غذایی اصلی، باعث پوسیدگی زودرس دندان‌ها از جمله دندان شش می‌شود.
۴) در سطح جونده دندان شش، معمولاً شیار‌ها و فرورفتگی‌های عمیقی وجود دارد که محل مناسبی برای گیرکردن مواد غذایی و فعالیت میکروبهای پوسیدگی زاست.
۵) کودک معمولاً تا سن حدود ۸ سالگی، مهارت و دقت کافی برای مسواک زدن خوب دندان‌هایش به تنهایی و بدون کمک والدین را ندارد.

pit3

توصیه‌هایی به والدین جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان‌های شش کودکان
۱) هر شش ماه یکبار، کودک خود را برای معاینه نزد دندانپزشک ببرید.
۲) در حدود سن شش سالگی، با معاینهٔ دوره‌ای دهان کودک خود در منزل، رویش دندان شش را تحت نظر داشته باشید.
۳) از زمان رویش دندان‌های شیری، کودک خود را به مسواک زدن روزانه دندان‌هایش عادت دهید. برای کودکان دبستانی، دوبار مسواک زدن دندان‌ها در شبانه روز، یک بار بعد از خوردن صبحانه و یکبار قبل از خواب توصیه می‌شود. (تا سن هشت سالگی مسواک زدن دندان‌ها باید توسط والدین و پس از آن توسط خود کودک و با نظارت والدین انجام شود.)
۴) برای کمک به مقاوم‌تر شدن می‌نای دندان در برابر پوسیدگی، از ژل‌ها و دهان شویه‌های فلوراید تحت نظر دندانپزشک برای کودک خود استفاده کنید. تا سن شش سالگی باید حداقل هر شش ماه یکبار از ژلهای فلوراید در مطب استفاده کرد. پس از آن، علاوه بر کاربرد ژل‌ها در مطب، می‌توان با نظر دندانپزشک از دهانشویه‌های حاوی فلوراید در منزل هم استفاده کرد.
۵) تا دو سال پس از رویش دندان شش و قبل از پوسیده شدن آن، کودک خود را جهت انجام درمان فیشورسیلانت (شیارپوش) نزد دندانپزشک ببرید. در صورتی که دندان کودک شما شیارهای گیردار و عمیقی داشته باشد، دندانپزشک با کاربرد یک ماده همرنگ دندان، که محکم به دندان می‌چسبد، عمق این شیار‌ها را پر می‌کند. در نتیجه، محل گیر مواد غذایی و فعالیت میکروبهای پوسیدگی زا بر روی سطح جونده دندان از بین می‌رود و مسواک زدن این دندان‌ها بسیار راحت‌تر می‌شود و از پوسیدگی آن‌ها جلوگیری می‌شود.

مقابله با خونریزی بینی ..

موقع خون دماغ سرتان را عقب نبرید

برخی افراد موقع خون دماغ شدن کارهای غلطی برای بند آوردن آن انجام می دهند که می تواند سلامت آنها را به خطر بیندازد، مانند عقب بردن سر و یا گذاشتن پنبه در بینی.


خون دماغ

خونریزی از بینی بویژه وقتی زیاد باشد، می‌تواند فرد را دچار ترس کند. وحشت از اینکه به چه دلیل بینی خونریزی کرده است، معمولا استرس زیادی بخصوص در کودکان ایجاد می‌کند.

 

معمولا خونریزی از بینی خطرناک نیست، بجز مواردی که میزان خونریزی زیاد باشد که در برخی مواقع حتی ممکن است باعث ایجاد شوک در افراد شود.

 

در مواردی خاص هم که مقدار خونریزی بینی بسیار بالا باشد، ممکن است خون از مجرای اشکی که گوشه چشم را به درون بینی متصل می‌کند به بیرون تراوش کند.


احتمال دارد که خونریزی از بینی دلیل خاصی نداشته باشد، اما در برخی موارد بر اثر تورم در نواحی درون بینی به علت سرماخوردگی یا خشکی هوا و یا حتی به دلیل انحراف تیغه بینی بروز می‌کند.

 

مصرف بعضی داروها مانند آسپیرین یا وارفارین سبب ایجاد اختلال در سیستم انعقاد خون شده و احتمال وقوع خون دماغ را بالا می‌برند.


همچنین وارد کردن جسم خارجی به بینی و بیماری‌های خونی و اشکال در سیستم انعقاد خون و حتی مصرف الکل ممکن است موجب خونریزی بینی شود.

برای به وجود نیامدن حالت تهوع و استفراغ در اثر تجمع خون بینی در حلق، بهتر است از دراز کشیدن خودداری کرد و در حالت نشسته، کمی سر بیمار را به سمت جلو خم کرد

در صورت خونریزی از بینی چه باید کرد؟
در این گونه مواقع معمولا سیستم انعقاد خون در بدن خود به خود فعال می‌شود و با ایجاد لخته خون سبب توقف خونریزی می‌شود.


گرفتن محکم بینی با انگشت شست و اشاره به مدت پنج دقیقه سبب توقف خونریزی می‌شود، ولی چنانچه خونریزی متوقف نشد، می‌توان این کار را به مدت ده دقیقه انجام داد.


پس از خونریزی هم نباید بینی را دستکاری کرد و یا حتی نباید فین کرد.


گفتنی است قطره «فنیل افرین» یا «نفازولین» نیز برای بند آمدن خونریزی مفید خواهند بود.


در برخی مواقع هم میزان خونریزی به اندازه‌ای است که حتی ممکن است پشت حلق جمع شود. در این صورت برای به وجود نیامدن حالت تهوع و استفراغ بهتر است از دراز کشیدن خودداری کرد و در حالت نشسته، کمی سر بیمار را به سمت جلو خم کرد.

 

بهداشت دهان و دندان

رشد قدی کودکان

چگونه مراقب رشد قدی کودکمان باشیم؟

 

عوامل موثر بر رشد کودکان شامل نژاد، عوامل هورمونی،تغذیه،عوامل جسمی و روانی هستند. از میان این عوامل ، هورمون ها اهمیت ویژه ای دارند. هورمون های موثر در رشد، گوناگون هستند: هورمون تیروئید ،هورمون رشد ، هورمون های استروژن ، آندروژن.

این روزها شایعه شده که قد ایرانیان رو به کاهش گذاشته. این گفته، هر پدر و مادری را به صرافت می اندازد که مراقب مسائل رشدی فرزند خود باشد و هرگونه عامل ناخواسته و تاثیرگذار که جلوی رشد کودکش را می گیرد از بین ببرد. در عین حال همیشه پدر و مادرها می خواهند فرزندانشان قد بلندتری داشته باشند چرا که فکر می کنند قد بلند نشانه سلامت است ودر ورزش و همین طور زمینه های مختلف زندگی به موفقیت بیشتر منجر خواهد شد.برای همین سراغ چند متخصص رفتیم تا ببینیم بچه ها برای داشتن قد مناسب نیاز به چه مراقبت هایی دارند.


ادامه مطلب...

آموزش مسواک

روش صحیح مسواک زدن


ادامه مطلب...

مستقل شدن کودک در غذا خوردن

روش مستقل شدن کودک در غذا خوردن وتغذیه سالم

بهترین تغذیه برای نوزاد از بذر تولد ، براساس آیات و روایات شیر مادر می باشد ، حتی از لحاظ پزشکی و بهداشتی ، شیر مادر در اولویت قرار دارد و پاکیزه ترین شیرهاست .مژه

خصوصا 4-6 ماه اول تغذیه با شیر مادر از اهمیت بسزایی برخوردار است و ضرورت دارد. شیر مادر مزایای خود را دارد ، ولی خوب بعضی مادرانی هستند که نوزاد را با شیرپاکتی و شیرخشک تغذیه می کنند که عوارض خاص خود را دارد ، مادرانی که بدون دلیل و هیچ مشکل و عوارض جدی ای نوزادان خود را با شیرخشک و امثال آن تغذیه می کنند ، ظلم بزرگی در  حق آنان انجام می دهند.

هر چند مادرانی نیز هستند که بخاطر مشکلات و مسائل جدی ( شیرکم و تغذیه ناکافی نوزاد )، بنا به تجویز پزشک ، در کنار شیرمادر از شیرخشک استفاده می کنند.


ادامه مطلب...

رعایت نکات بهداشتی

رعایت نکات بهداشتی در کودکان

برای سلامتی کودکان باید به بهداشت اونها اهمیت داد.

قبل از غذا و بعد غذا دستاشونو بشوریم و با مهربانی از اونها بخوایم که دستشون با آب و صابون یا آب خالی بشورن و اگر توانایی شستن ندارند ، ما کمکشون کنیم و چنگ نزنیم که از آب فراری باشند.

وقتی دستاشونو می شورن براشون حوله نرم و تمیز شخصی درنظر بگیریم تا دستو صورتشونو باهاش خشک کنند.

سعی بشه یه روز در میون با کمک یکی از والدین کودک رو به حموم ببریم و نظافت کنیم تا مانع بروز میکروب و بیماری بشه و فضای حمام رو محیطی شاد درس کنیم ، عروسک های نرم یا استخر بادی کودکانه و وان کودکانه پر از آب کنیم تا آب بازی کنند و با شامپوهای نرم کننده ( مخصوص کودکان ) بدنشون رو بشوریم.ادامه مطلب...

دل درد در کودکان

شش علت اصلی دل درد کودکان 

شما شما هم از آن دستع مادرانی باشید که زمانی که کودک دچار دل درد شد به آن قند داغ یا عرق نعنا بدهید ، گاهی با خود فکر کرده اید که دل درد و بی تابی کودکان ممکن است علل جدی و متععدی داشته باشد؟ در ادامه می خواهیم با علل متعدد دل درد کودکان آشنا شویم.

۱/ یبوست و نفخ شکمی
بچه چه حسی دارد؟
دل پیچه و نفخ دردناک.

جریان چیست؟ اگر شکم فرزندتان بیش از دو روز کار نکرده، می توانید احتمال بدهید که دچار یبوست شده و دلش هم برای همین درد گرفته است. بیش از ۵۰ درصد از دردهای شکمی شدید کودکان به خاطر یبوست است. ممکن است فرزندتان به طور منظم دستشویی برود اما بگوید نمی تواند روده اش را کامل خالی کند. دلیل این نوع دفع را باید چنین توضیح داد که برخی غذاها (به خصوص قندها) توسط باکتری های ساکن روده بزرگ تجزیه می شوند، در گوارش غذا این روند کاملا طبیعی است اما بدن برخی کودکان گاز بیشتری تولید می کند. اگر فرزندتان مبتلا به « تحمل ناپذیری لاکتوز» است ممکن است با خوردن محصولات لبنی دچار دردهای شکمی شدیدی شود.

چه کار کنیم؟ سعی کنید در رژیم غذایی فرزندتان فیبر و مایعات کافی قرار دهید. مصرف زیاد کربوهیدرات های سفید از قبیل نان، برنج و ماکارونی بدون سبوس، قندهای ساده، شیر،پنیر،سیب و موز سبب یبوست می شوند، در عوض آب هلو و غلات سبوس دار به هضم و دفع غذا کمک می کنند. به علاوه با مراجعه به متخصص اطفال مطمئن شوید که آیا فرزندتان به داروهای مسهل نیاز دارد یا خیر؟ برای جلوگیری از نفخ هم سعی کنید به فرزندتان حبوبات،نوشابه گازدار و آب میوه ندهید.
نکته: به هیچ وجه داروهای ملین بزرگسالان را به فرزندتان نخورانید.ادامه مطلب...

بهداشت دهان و دندان

آموزش رعایت بهداشت دهان و دندان به کودکان


بهتر است والدین بیشتر به سلامت دندان های فرزندانشان اهمیت دهند و این موضوع برای آن ها پراهمیت و مهم باشد سعی کنند روش صحیح مسواک زدن را به آن ها بیاموزند و آن ها را ترغیب به رعایت بهداشت و سلامت دهان و دندانشان کنند

 یکی از موضوعاتی که در سلامت کودک معمولا مورد‌غفلت واقع می‌شود، سلامت دهان و دندان است و این در‌حالی است که ریشه بسیاری از مشکلات دهان و دندان در دوران کودکی است. بیشترین کاری که ممکن است والدین انجام دهند این است که مسواک را بردارند، کمی خمیر‌دندان روی آن بگذارند و به کودک بگویند که مسواک بزند.

کودک هم از آنجا که معمولا برای چنین کارهایی بی‌حوصله و بی‌تاب است، اغلب در کمتر از یک دقیقه کار را تمام می‌کند بنابراین در این میان اشتباه‌هایی اتفاق می‌افتد که نتیجه‌اش پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های لثه‌ای است. مراقبت و حفظ سلامت دندان و لثه در کودکی سبب رشد مناسب لثه می‌شود و فاصله مناسب و مورد‌نیاز برای رشد دندان‌ها را در آینده درپی خواهد داشت. پس به‌عنوان والدین بهتر است اشتباه‌های زیر را در‌مورد کودک‌تان مرتکب نشوید تا سلامت دهان و دندان او را در کودکی و بزرگسالی تضمین کنید.


ادامه مطلب...

شپش و راههای درمان شپش

شپش و راههای درمان شپش

شپش (پدیکلوزیس)
از حشره های خون خوار می توان شپش را نام برد.این حشره کوچک و بدون بال است که فرد در هر سن و جنسی و با هر سطح اجتماعی و اقتصادی ممکن است به آن مبتلا شود و حتی در دوران قبل از تاریخ نیز افراد به شپش مبتلا می شده اند!


از شپش‌ها به عنوان یک معضل بزرگ برای بشر از گذشته‌های دور یاد می شود. شپش‌ها به خصوص شپش‌های سر در موهای افراد و نزدیک به جمجمه زندگی می‌کنند. منطقه تی که شامل گردن تا قسمت بالای سر و شقیقه‌ها می باشد بهترین محل‌ها برای زندگی شپش‌ها است. شپش‌ها تنها از خون انسان تغذیه می کنند. شپش بالغ برای تخم ریزی و تکثیر باید روزی دو بار از خون انسان تغذیه کند.


ادامه مطلب...