واژه ها را تغییر دهید

همایش خانواده

????همایش خانواده مجتمع آموزشی مهاد ????


با موضوع : آگاهی های بلوغ


✔️ با حضور استاد غریبی


سه شنبه 14 / اذر ساعت 9
مکان :خ منتظری ،نبش کوچه 86 ،دارالقرآن اهل بیت

موتور جستجو

????گوگل برای بچه ها یه موتور جستجوی مخصوص گذاشته به اسم کیدرکس تا دسترسی بچه ها به محتوای نامناسب سنشون کم بشه.
????جهت اطلاع والدین عزیز
این آدرسشه????????
http://www.kidrex.org

هلال احمر

حضور هلال احمر در مرکز پیش ذبستان و برپا شدن طرح دستان مهربان با حضورکودکان با صفا

 

موجی از مهربانی غنچه‌های هلال احمر در روزی به رنگ رویاها

آموزش خانواده

بچه‌هایی که بازی‌ می‌کنند، در مقابل بیماری‌ها قوی‌تر از کودکانی هستند که بی‌ تحرک ‌اند.

این، یک قانون عمومی است
عدم تحرک، موجب ضعف عمومی سیستم دفاعی بدن می‌شود.

کودکان شاد

چگونه کودکانی شاد داشته باشیم؟

 

کارشناسان کودک معتقدند ژن هایی که کودکان هنگام تولد به ارث می برند بر قدرت شاد بودن آنها تأثیر می گذارد.

به گزارش وب دا، بر اساس اعلام کارشناسان برنامه کودکان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد: با تشویق کودک می توان به او آموخت که چگونه بیشتر اوقات به شادی و نشاط بپردازد ،پدران و مادران باید بدانند که چگونه کودکی شاد را پرورش دهند و چه رفتارهایی در مقابل کودکان خود داشته باشند تا او پرانرژی و با انگیزه بزرگ شود.


ادامه مطلب...

انواع هوش

انواع هوش در کودکان
 

کدام پدر و مادری نمیخواهد فرزندش تیزهوش باشد؟ 
تصور نمیکنم کسی در جواب این سوال دستش را بالا برده باشد. اما هنگامی که فاصله نسل والدین و فرزندان را به طور کامل درنظر بگیریم، سوالهای دیگری نیز پیش می آید. تیزهوش در چه زمینه ای؟ چه کسی هوش را معنا میکند؟ آیا این به این معناست که بچه من در مدرسه بهتر عمل میکند؟ اگر ارزشهایی چون مهربانی و صداقت را به کسی نیاموزیم، باهوش بودن چه ارزشی دارد؟ 


ادامه مطلب...

تربیت دینی در کودکان

تربیت دینی در کودکان

 

کودک را باید درست تربیت کرد و با معارف دینی آشنا ساخت.

وقتی کودک غنچه ی چشمهایش شکفته می شود ، در گوش راست اذان و در گوش چپ اقامه گفته می شود.

رسول خدا (ص) پس از تولد حسنین (ع) در گوش راست آنان اذان، و در گوش چپ آنها اقامه، گفتند. رسول خدا (ص) می‌فرمودند: «در گوش راست نوزاد اذان و در گوش چپش اقامه بگویید؛ چرا که بچه را از شیطان حفظ می‌کند. سپس در گوش او سوره فاتحة الکتاب و آیة الکرسی و آیات آخر سوره حشر و سوره اخلاص و دو سوره ناس و فلق (معوذیتن) را بخوانید».

نماز خواندن ، تعلیم قرآن ، دعا کردن و آشنایی با اهل بیت معصومین علیه السلام  ، از جمله این موارد هستند.

حتی کودکان نیز کنجکاوند و سوالاتی می پرسند و یا عبادات دینی را از ما تقلید می کنند ، یا با شنیدن و دیدن آنها از تلویزیون تقلید می کنند.

نکته ای که قابل توجه ست ، این است که کودک وقتی در حال بازی کردن ، تماشای تلویزیون ، نقاشی کردن می باشد یا خسته است ، به او دستور یا تعلیم دینی ندهیم و او را اجبار نکنیم ، چرا که تاثیر منفی دارد.


ادامه مطلب...

تشویق زیاد زنگ خطر تربیت کودک

تشویق زیاد زنگ خطر تربیت کودک

"اگر غذات رو تمام کنی، امروز می‌برمت پارک، اگر مشقات رو بنویسی، یک عروسک برات می‌خرم ..." 
این جملاتی است که از زبان پدران و مادران جوان زیاد شنیده می‌شود و این درحالی است که تا دو سه دهه گذشته این عبارات به گونه‌ای دیگر ادا می شد، "اگه‌مشقات ننویسی، بابات شب کتکت می‌زنه، اگه دستات نشوری، از غذا خبری نیست و ..." 
وعده‌های شیرین مادران و پدران در دوران کودکی نقش بسیار زیادی در تربیت کودکان دارد تا آنجا که روانشناسان، تشویق کودکان را برای یادآوری وظایفشان و تربیت آنان مقدم بر ننبیه می‌دانند.

چنانچه کارشناسان اجتماعی براین باورند که رفتارهای تنبیهی از سوی والدین یا آموزگاران عاملی برای رشد عقده‌های درونی، تخریب شخصیت و بروز ناهنجاری در کودک است و بالعکس تشویق کودکان عاملی در جهت رشد کودک است ولی باید این تشویق درست ، بجا و با هدف انجام شود.

دکتر" حسین ابراهیمی‌مقدم " روانشناس به خبرنگارایرنا گفت : امروز علم روانشناسی ثابت کرده است که تنبیه نه تنها برای نهادینه شدن انگاره‌های رفتاری در کودکان و نوجوانان مناسب نیست بلکه به عنوان یک عامل در بروز رفتارهای ناهنجار در کودکان و نوجوانان شناخته شده است.

وی‌افزود: تشویق بر اساس اصول روانشناسی رفتاری، موضوعی است که روانشناسان در تربیت کودکان و نوجوانان بر آن تاکید دارند.

این روانشناس با اشاره به این که در استفاده از عامل "تشویق" در تربیت کودکان و نوجوانان نباید به خطا رفت، گفت : برخی والدین تشویق را به عاملی برای سواستفاده کودکان از موقعیت تبدیل کرده‌اند.


ادامه مطلب...

آموزش احترام به کودکان

آموزش احترام به میوه های زندگی

احترام گذاشتن پدیده شگفت انگیزی است و یک ویژگی اکتسابی است که باید در طول زندگی فرا گرفته شود. یک اصل نیز در این ارتباط وجود دارد و آن اینکه اگر کسی می‌خواهد مورد احترام دیگران واقع شود باید به دیگران احترام بگذارد.

پیش از آن که جوانان را سرزنش کنیم بیایید صادقانه از خود بپرسیم که ما در مورد آموزش احترام برای فرزندان‌مان چه کرده ایم؟

این سوال را می‌پرسم زیرا یکی از کارهای مفید تربیتی مشاهده مردم است، منظور من نگاه بیمارگونه به مردم نیست بلکه توجه به راهها و روش‌هایی است که مردم با یکدیگر رفتار و تعامل می‌کنند.

این دقت و توجه شامل تمام گروه‌های سنی می‌شود. یکی از مشکلات عمده‌ای که وجود دارد این است که گاهی والدین  فرزندان خود را احترام نمی کنند، بنا بر این کودکان نه تنها والدین خود را مورد احترام قرار نمی‌دهند بلکه به هیچکس دیگر، حتی به خودشان هم احترام نمی‌گذارند.

اما این نقیصه هرگز به این معنی نیست که شما والدین خوب و مناسبی نیستید بلکه می‌خواهم توجه بیشتری به این موضوع مهم داشته باشید و بدانید که باید بیشتر با فرزندان‌ تعامل داشته باشید و در رفتار فرزندان با خودتان و دیگران بیشتر دقت کنید.

آموزش رفتار احترام‌آمیز یکی از مهمترین وظایفی است که بعهده والدین است و بهترین روش آموزش آن، نشان دادن احترام است آن هم نه احترام به دیگر بزرگسالان بلکه احترام به خود فرزندان.

احترام گذاشتن را با اطاعت و فرمانبرداری اشتباه نکنید و این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که اگر کسی در خانه شخص محترمی نباشد بیرون از خانه نیز هرگز نمی‌تواند به دیگران احترام بگذارد.


ادامه مطلب...