آموزش خانواده

 

برای بازی‌های خانوادگی و دسته‌جمعی برنامه‌ ریزی کنید


بازی و تفریح خانوادگی یکی از اساسی‌ترین عوامل تقویت شادی و صمیمیت در خانواده است. فقط کودکان نیستند که به بازی نیاز دارند. درون هر کدام از ما کودک پنهانی وجود دارد که نیاز به تفریح، بازی‌گوشی و شیطنت دارد. بنابراین، گاهی باید با همسر و فرزندان خود به بازی بپردازیم. هنگام بازی تفاوت‌ها فراموش می‌شود و معمولاً زخم‌های عاطفی و احساسی بهبود می‌یابد. در بازی، به کودک درون خود فرصت تفریح و لذت می‌دهیم. حتی بازی‌های فکری و به ظاهر جدی نیز این کارکرد را دارند. نیچه فیلسوف شهیر آلمانی می‌گوید: «خودِ واقعیِ انسان، فقط به‌هنگام بازی‌کردن نمایان می‌شود.» بازی فرصتی است تا تمام نقش‌ها و نقاب‌های تحمیلی را کنار بزنیم و خودِ خودمان باشیم، همان‌گونه که واقعاً هستیم.

در زندگی امروزی، نداشتنِ وقت و گرفتار بودن فقط بهانه‌ای است که فرصت این نوع مشارکت و لذت‌های خانوادگی را از خود و افراد خانواده دریغ کنیم. اما با برنامه‌ریزی می‌توان حداقل یک ساعت در هفته، مثلاً تعطیلات آخر هفته را به بازیِ خانوادگی اختصاص داد. بزرگ‌ترها معمولاً بهانه‌های خوبی برای بازی‌نکردن دارند. اما آنها باید بر بهانه‌ها و منیّت خود غلبه کنند و با بچه‌ها و جوانان بازی کنند. باید یاد بگیریم که گاهی دوباره کودک شویم، همانند یک کودک عمل کنیم تا به خود و عزیزان‌مان، زمانی برای شادی، لذت، رهایی و آسودگی خاطر هدیه دهیم.

تربیت کودک

به کودک برچسب نزنید

منظور از برچسب زدن این است که به خاطر یک رفتار خاص ،یک خصلت را به کودک نسبت دهید. وقتی به او برچسب "حواس پرت"،"دست وپا چلفتی"،"بی عرضه"،"چاق بی خاصیت"یا غیره می زنید او از آن پس خودش را با آن مشخصه می شناسد و در بسیاری از موارد تصویر ذهنی که شما ،از او برای خودش می سازید تا آخر عمر بر رفتاروشخصیتش اثر می گذارد و این برچسب ها بعد از مدتی موجب می شوند هم اطرافیان کودک و هم خودش به این باور برسند که با فردی روبرو هستند که دارای این خصلت خاص و      تغییر نا پذیر است.

*بسیاری از ما قربانی برچسب های کودکی مان شده ایم .این اشتباه را در مورد کودکان خود تکرار نکنیم.

همایش خانواده

????همایش خانواده مجتمع آموزشی مهاد ????


با موضوع : آگاهی های بلوغ


✔️ با حضور استاد غریبی


سه شنبه 14 / اذر ساعت 9
مکان :خ منتظری ،نبش کوچه 86 ،دارالقرآن اهل بیت

موتور جستجو

????گوگل برای بچه ها یه موتور جستجوی مخصوص گذاشته به اسم کیدرکس تا دسترسی بچه ها به محتوای نامناسب سنشون کم بشه.
????جهت اطلاع والدین عزیز
این آدرسشه????????
http://www.kidrex.org

هلال احمر

حضور هلال احمر در مرکز پیش ذبستان و برپا شدن طرح دستان مهربان با حضورکودکان با صفا

 

موجی از مهربانی غنچه‌های هلال احمر در روزی به رنگ رویاها

واژه ها را تغییر دهید

آموزش خانواده

بچه‌هایی که بازی‌ می‌کنند، در مقابل بیماری‌ها قوی‌تر از کودکانی هستند که بی‌ تحرک ‌اند.

این، یک قانون عمومی است
عدم تحرک، موجب ضعف عمومی سیستم دفاعی بدن می‌شود.

کودکان شاد

چگونه کودکانی شاد داشته باشیم؟

 

کارشناسان کودک معتقدند ژن هایی که کودکان هنگام تولد به ارث می برند بر قدرت شاد بودن آنها تأثیر می گذارد.

به گزارش وب دا، بر اساس اعلام کارشناسان برنامه کودکان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد: با تشویق کودک می توان به او آموخت که چگونه بیشتر اوقات به شادی و نشاط بپردازد ،پدران و مادران باید بدانند که چگونه کودکی شاد را پرورش دهند و چه رفتارهایی در مقابل کودکان خود داشته باشند تا او پرانرژی و با انگیزه بزرگ شود.


ادامه مطلب...

انواع هوش

انواع هوش در کودکان
 

کدام پدر و مادری نمیخواهد فرزندش تیزهوش باشد؟ 
تصور نمیکنم کسی در جواب این سوال دستش را بالا برده باشد. اما هنگامی که فاصله نسل والدین و فرزندان را به طور کامل درنظر بگیریم، سوالهای دیگری نیز پیش می آید. تیزهوش در چه زمینه ای؟ چه کسی هوش را معنا میکند؟ آیا این به این معناست که بچه من در مدرسه بهتر عمل میکند؟ اگر ارزشهایی چون مهربانی و صداقت را به کسی نیاموزیم، باهوش بودن چه ارزشی دارد؟ 


ادامه مطلب...

تربیت دینی در کودکان

تربیت دینی در کودکان

 

کودک را باید درست تربیت کرد و با معارف دینی آشنا ساخت.

وقتی کودک غنچه ی چشمهایش شکفته می شود ، در گوش راست اذان و در گوش چپ اقامه گفته می شود.

رسول خدا (ص) پس از تولد حسنین (ع) در گوش راست آنان اذان، و در گوش چپ آنها اقامه، گفتند. رسول خدا (ص) می‌فرمودند: «در گوش راست نوزاد اذان و در گوش چپش اقامه بگویید؛ چرا که بچه را از شیطان حفظ می‌کند. سپس در گوش او سوره فاتحة الکتاب و آیة الکرسی و آیات آخر سوره حشر و سوره اخلاص و دو سوره ناس و فلق (معوذیتن) را بخوانید».

نماز خواندن ، تعلیم قرآن ، دعا کردن و آشنایی با اهل بیت معصومین علیه السلام  ، از جمله این موارد هستند.

حتی کودکان نیز کنجکاوند و سوالاتی می پرسند و یا عبادات دینی را از ما تقلید می کنند ، یا با شنیدن و دیدن آنها از تلویزیون تقلید می کنند.

نکته ای که قابل توجه ست ، این است که کودک وقتی در حال بازی کردن ، تماشای تلویزیون ، نقاشی کردن می باشد یا خسته است ، به او دستور یا تعلیم دینی ندهیم و او را اجبار نکنیم ، چرا که تاثیر منفی دارد.


ادامه مطلب...